Ökofoorumil tõdeti: maailm on nagu kuningas, kellel pole õigeid riideid, aga keegi ei julge öelda


Öko, mahe, taaskasutus, õiglane kaubandus - need on sõnad, mis aina enam tähelepanu tõmbavad ja uueks Eesti moevooluks on saanud. Kas tõesti võib keemiaga kasvatatud toitu süües ja tavarõivast kandes haigestuda vähki, allergiatesse ja astmasse?

Miks see uus suund nii suuri kirgi kütab, sellele sai vastuseid Foorumi Keskuses toimunud "Ökofoorum Foorumis“ mis kogus kokku Eesti teadliku tarbimise eliidi. Foorumil esinesid jätksuutliku moe eestvedaja Reet Aus, Organic Estonia eestvedaja Krista Kulderknup, Eesti Vegan Selts ja Fur Free tähise maaletooja MTÜ Loomus. Foorumit juhtis Eesti mahemoe lipulaev LAV ORGANIC LIFESTYLE ja mahemoe ekspert Kristi Hõrrak.

„India, mis on üks suurimaid puuvilla kasvatajaid, raporteerib, et seoses kasutatava pestitsiitide hulga kasvuga tavapuuvilla kasvatamisel, on kasvanud hüppeliselt sünnidefektid lastel, vähijuhtumid täiskasvanutel, allergianähud ja hingamisteedehaigused nagu astma. Suur hulk lapsi on alaarenenud nii vaimselt kui füüsiliselt. Aga meie kaubandus pakub enamjaolt tervisele kahjulikke keemiaga kasvatud ja töödeldud rõivaid. Inimesed lähevad vabatahtlikult poodi ja ostavad tervistkahjustava rõivaeseme. Me kanname iga päev seda enda kehal ja ei oska aimatagi, miks on meie lastel allergiad, naiste rinnavähkide juhtumid kasvavad ning sünteetilist pesu kandvate meeste seas kasvab lastetusprobleem“ kõneles Eesti mahemoe ekspert Kristi Hõrrak. „Maailma rõivaturg on nagu kuningas, kellel ei ole õigeid riideid, aga keegi ei julge öelda seda“.

"Teadustööd, mis viimaste aastate jooksul on tehtud, näitavad selget seost, et tõsistel haigustel nagu alzheimer, vähk, allergiad ja tavarõivaste tootmises kasutatavatel keemilistel ainetel on väga tihe seos omavahel. Toidu puhul on meie jaoks elementaarne, et kõik koostisosad on välja toodud ning me saame selle baasil teha teadliku valiku. Rõivastel peaks olema samamoodi ausalt välja toodud kasutatud ained, et inimene saaks teha õige info baasil valikuid. Kui aus info on olemas, siis on juba igaühe enda otsustada, kas ta valib tervistkahjustava nailoni või tervisesõbraliku orgaanilise puuvilla" rääkis oma sütitavas kõnes moelooja Reet Aus.

Levinud on arusaam, et ökorõivast materjali pärast kanda tahaks, aga välimuse pärast mitte. Selle mõttemustri muutmiseks ilmestas Ökofoorumit moeshow. Esitlusele tulid LAV ORGANIC LIFESTYLE naturaalsetest materjalidest kollektsioonid ning REET AUS väärtustava taaskasutuse põhimõttel loodud looming.

Ajakirjade Kirjastus