Mõtle kool kergemaks! 7 nippi, mis lihtsustavad kooliasjade tegemist


Paberisõda klassis 8VK03AUG11A157
Paberisõda klassis 8VK03AUG11A157Foto: Vallo Kruuser

Viimasel ajal nurisetakse sageli selle üle, kuidas õpilastele antakse liialt koduseid ülesandeid. Loodetavasti aitavad järgmised nipid kooliasjadega kiiremini ühele poole saada ja sellega vaba aega juurde tekitada.

1. Kuula tunnis tähelepanelikult
Seda teavad ilmselt kõik, et tunnis tuleks võimalikult vaikselt olla ja keskenduda, kuid kordamine on tarkuse ema. Ürita alati kaasa mõelda. Jah, see on raske, kuid tasub end ära, sest süvenedes jääb midagi ikka külge. Tee märkmeid ja pane vihikusse märksõnad kirja. Nii on hiljem kontrolltööks õppides tunduvalt lihtsam, sest tuttavat väljendit paberil nähes meenub kasvõi väike infokild õpetaja jutust.

2. Tee selgeks, kuidas asjad sulle kõige paremini meelde jäävad
Mõnele inimesele jäävad asjad kõige paremini mälusse just kuulates ja teda aitab ilmselt punkt number 1 kõige enam. Teine jällegi meenutab mingit pilti ja kasulik oleks sellise mälutüübiga inimese jaoks värvilise mõistekaardi või konspekti koostamine, võib-olla ka vihikuservale joonistamine. Kolmandale meeldib, kui kõik on lihtsakoeline ja selge – uute teemade puhul oleks mõttekas oluline informatsioon juppideks jagada ja neid tükikesi kergemate väljenditega ümber sõnastada. Vajadusel saad neid nõuandeid ka omavahel kombineerida.

3. Õpi endale sobival ajal
Inimesed on erinevad ja õpiharjumused loomulikult samuti. Mitmed õpivad kohe pärast kooli, kuid see ei pruugi igaühele sobida. Mulle meeldib koolitükke teha õhtul hilja, kui teised juba magavad, sest siis on rahulik ja vaikne ning saab edukalt süveneda. Leia õige aeg õppimiseks, planeeri oma tegemisi ja võid päris kindel olla, et kõik muutub kohe lihtsamaks.

Seotud lood:

4. Mõtle kool kergemaks
See töötab, päriselt! Ei tasu sisendada, et koolis on raske ja koduseid ülesandeid on üleliia, sest muidu see ju täpselt nii ongi. Pigem tasuks endale öelda, et ma saan sellega hakkama ja vajalik informatsioon saab kiiresti omandatud. Mõnikord on tõesti palju teha, aga kui ühest otsast alustada, märkad juba varsti, et nädalavahetuseks jäänud ülesannete hulk on väiksem.

5. Tee valikuid

Sa ei pea kõike õppima, kohe täitsa ausalt. Ma olen kindel, et nii mõnigi õpetaja tahaks sellele vastu vaielda, aga oma kooliaastate jooksul olen aru saanud, et kõiksuguseid teadmisi ei lähe vaja, tänapäeval saab puuduoleva kiiresti juurde otsida. Otsusta ära, mis on sinu jaoks kõige olulisem ja mille võib tegemata jätta. Ehk ei ole see kõige õigem teguviis, aga usun, et ei ole tarvis end lämmatada sellega, mis niivõrd tähtis pole. Kui sul on järgmiseks päevaks teiste ülesannete hulgas vaja lõpetada arvutustehted matemaatikas ja lugeda kaks lehekülge õpikumaterjali bioloogias, siis juhul, kui sa just bioloogiks ei taha saada, vali matemaatika ja loe bioloogiat siis, kui leiad aega, näiteks koolis vabal vahetunnil. Ja kui seda aega mitte kuskilt näpistada ei ole, siis jäta lugemata – ei juhtu midagi hullu.

6. Puhka piisavalt
Teadlaste jutu järgi on soovitatav magada öösel 8 tundi, kuid vahel see ei õnnestu. Kui tunned, et oled väsinud, siis võid rahuliku südamega tunni või paar ka keset päeva magada ja hiljem kooliasjadele keskenduda. Saa aru, milline on sinu sobiv rütm ja kõik sujub ladusamalt.

7. Ära muretse
Lõpeta stressamine ja ära vaeva oma pead iga väikese pisiasjaga. Siin ei olegi midagi rohkemat lisada – mine vooluga kaasa ja lase elul teha oma korrektuurid. Unustasid kontrolltöösse tähtsa fakti kirjutamata, siis unustasid, enam ei ole midagi parata, lihtsalt teinekord oled targem.

Hea lugeja, millised on Sinu nipid, mis aitaksid kooliga paremini toime tulla?

2quick start
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare