Venemaalt leiti kõige vanem Eesti film

 (8)
Eesti esimene säilinud filmiprojekt ei ole "Karujaht Pärnumaal" vaid "Laenatud naene"
Venemaalt leiti kõige vanem Eesti film
Foto: Tanel Meos

Eesti filmivaldkonna esindajad külastasid 6. novembril Gosfilmofondi Moskva lähedal Belõe Stolbõs, eesmärgiga rääkida läbi võimaluse osas kasutada sealses arhiivis säilitatavaid eesti filmide algmaterjale.

Gosfilmofond (Госфильмофонд России) on maailma suurim filmiarhiiv, kus on hoiul üle 70 000 filminimetuse. Kõige vanem sealses arhiivis säilitatav film pärineb 1895. aastast. Samuti on seal hoiul nõukogude ajal filmistuudios „Tallinnfilm“ valminud mängu- ja animafilmide originaalnegatiivid.

Kohapeal tutvuti filmimaterjalide säilitustingimustega ning külastati Gosfilmofondi hoidlaid, laborit ja digitaalse restaureerimise ruume. Koos direktori Nikolai Borodacheviga arutati tulevasi koostööprojekte eesti filmimaterjalide kasutamiseks. Mõlemad pooled on koostööks avatud ning juba sel aastal loodetakse jõuda esimeste kokkulepeteni.

Eesti delegatsiooni kuulusid Edith Sepp-Dallas ja Anu Krabo Eesti Filmi Instituudist, Eva Näripea ja Lea Tegelmann Rahvusarhiivi filmiarhiivist, Kinoliidu esimees Peeter Simm, produtsent Arvo Nuut ning Eesti Suursaatkonna Moskvas kultuurinõunik Dimitri Mironov.

Kohtumisel näidati esimest korda ka taas ülesleitud filmi „Laenatud naene“, mis on filmitud Tallinnas, tõenäoliselt 1913. aastal. Filmis astuvad üles Paul Pinna, Alfred Sällik ja veel mõned näitlejad. Film on 12 minutit pikk ning välisvõtetelt on näha Toompea, Paks Margareeta ning Šnelli tiik. Selle jantliku komöödia režissöör on hetkel teadmata, samuti ei ole säilinud tiitrid ja vahetekstid. Kujutise tehniline kvaliteet on aga hea, ümberkopeerimisel on säilinud algse aluslindi head fotograafilised omadused.

Seni peeti esimeseks säilinud eesti mängufilmiks Johannes Pääsukese „Karujaht Pärnumaal“ aastast 1914.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare