Vot kus lops! Vikipeedia andmeil pärineb uusaastaööl hümni laulmise traditsioon hoopiski nõukogude ajast

 (114)
2018 vabaduse väljakul
Aastavahetus Vabaduse väljakulFoto: Taavi Sepp

Tõik, et tänavu uusaastapidustustel ei järgnenud presidendi kõnele Eesti hümn, on nördimust tekitanud paljudes. Ent nii-öelda rahva entsüklopeediana tuntud Vikipeedia andmetel pärineb hümni laulmise traditsioon vana-aasta õhtul Kesk-Aasias ja Ida-Euroopas üldsegi Nõukogude Liidu ajast.

Televaatajad on igal aastal uusaastaööl harjunud vaatama telekanalilt ETV presidendi kõnet ning kuulama sellele järgnevat Eesti hümni. Paljude jaoks on Eesti hümni kõlamine just see pidulik hetk, mil lüüakse kokku šampanjaklaase ja tähistatakse uue aasta saabumist. Tänavu aga oli ETV aastavahetus-programm üles ehitatud teisiti: presidendi kõnele hümn ei järgnenudki.

Nüüdseks on sel teemal sõna võtnud nii arvamusliidrid kui ka teised Eesti kodanikud, kes olukorraga rahul ei olnud. Pikaaegne ajakirjanik Priit Hõbemägi väljendas oma pahameelt ja ütles lausa, et on viimse hingetõmbeni sellise Eesti vastu, kus uus aasta algab ilma vabariigi hümnita.

Online-entsüklopeedia Vikipeedia aga ütleb, et hümni mängimise ja laulmise traditsioon uusaastaööl pärineb üldsegi nõukogude ajast.
Kuvatõmmis Vikipeedia veebilehelt:

(Tõlkes: Kesk-Aasia uusaastapidustused pärinevad Nõukogude Liidu ajast ja sarnanevad Venemaa traditsioonidega. Näiteks hümni laulmise traditsioon ja presidendi pöördumine rahva poole pärinevad nõukogude ajast)

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare