26. veebruaril suri Ingmar Bergmani lemmiknäitleja Erland Josephson. Silmapaistev Rootsi näitleja tegutses ka režissöörina ja oli Stockholmi Kuningliku draamateatri juht ning dramaturg. Päev enne Josephsoni surma, 25. veebruaril, alustas Ilmar Taska Vene Teatris Josephsoni näidendi „Üks suveöö Rootsis“ proove.

Erland Josephsoni näidend tuli Vene Teatris lavastamisele XX sajandi suure vene filmirežissööri Andrei Tarkovski kaheksakümnendaks sünniaastapäevaks, millist tähtpäeva kogu maailma kultuuriüldsus tähistab selle aasta aprillis. 

Erland Josephson mängis Andrei Tarkovski filmides „Nostalgia“ ja „Ohverdus“. Tema kirjutatud on näidend ühest võttepäevast, õigemini võtteööst, milles ta ka ise osales.

Ilmar Taska on töötanud erinevates riikides ja erinevast rahvusest näitlejatega, teinud nii filme kui ka lavastanud teatris, just tema saab kõige paremini aru ja suudab hoomata rootsi näitleja loodud näidendit, mis räägib vene geeniusest.

Ilmar Taska ütleb, et teda võlus selle näidendi juures „kahe maailma – Rootsi ja Venemaa põrkumine ja süntees. Selle tulemusel muutuvad kõik osalised ja väljuvad sellest kogemusest millegi poolest rikkamana“.

Iseenesest on filmivõtete kaadritagune maailm publiku jaoks köitev teema, mis kutsub esile elavat huvi, kuid lavastus, millest peab saama osa Vene Teatri suurest projektist „Kohtumised Tarkovskiga Vene Teatris“, ei piirdu lavastaja arvates mõtte poolest ainult intriigidega võtteplatsil.

«Kohtumised Tarkovskiga“ toimuvad Vene Teatris 18.-20. aprillil, projekti programmis on: fotonäituse avamine ja filmiloolase ning filmi „Ohverdus“ juures Andrei Tarkovski tõlk-assistendina osalenud Leila Aleksander-Garreti (Inglismaa) uue fotoalbumi „Andrei Tarkovski: Viimane film“ esitlus. Vene Teatri Suures saalis toimub loomeõhtu „Andrei Tarkovski tagasitulek“ Tarkovski sugulaste, kolleegide ja õpilaste osavõtul. Samuti esilinastub uus dokumentaalfilm – Ella Agranovskaja ja Nikolai Šarubini „Tarkovski. Ristumised“.

Loe lisaks