150-liikmelise muusikaga seotud eluvaldkondade esindajatest koosneva žürii valiku ees on üle 170 muusikaalbumi, silmapaistvamad muusikavideod ning lood, mis avaldati aastal 2013.

Eesti Muusikaauhindade võitjate valimisel ei võeta arvesse albumite müügitulu ega laulude raadioedu vaid professionaalse žürii hinnangut möödunud aastal salvestatud muusikale. Suure žürii liikmed saavad hääletada 16 kategoorias. Korraldajad lisasid sel korral täiendava kategooria, mis hõlmab endas rahvalikku muusikat. Üle aastate tagasi “Aasta Klassikaalbumi” kategooria, mille nominendid ja võitja valib välja Eesti Muusikanõukogu koostöös Eesti Fotogrammitootjate Ühinguga.

Võrreldes möödunud aastaga on kolmandiku võrra enam jazz- ja rock albumeid, veelgi rohkem on kasvanud elektroonilise muusika ning Hip-Hop/Rap/R’n’B kategooriates kandideerivate albumite arvud.

Eesti Muusikaauhindade hääletus toimub kahes voorus, tulemused selguvad jaanuari keskpaigas. 30. jaanuaril toimuvast auhinnatseremooniast teeb otseülekande TV3.