Nüüd Simeon Saxe-Coburg-Gotha või Simeon Sakskoburggotski nime kandva ekskuninga juubeli auks peeti Bulgaaria pealinna Sofia Aleksandr Nevski katedraalis uhke tänujumalateenistus. Kohal oli kogu Simeoni perekond, aga ka Hispaania, Rumeenia ning teiste praeguste või endiste kuningaperede esindajaid.

Kui Bulgaaria kuningapaari kauaoodatud poeg 1937. aasta suvel Sofias ilmale tuli, ei osanud keegi tema heitlikku ja omapärast saatust ette näha. Simeoni isa oli Bulgaaria kuningas Boris III, ema Giovanna oli sündinud Itaalia printsessina – ta oli ühe kuninga tütar ja teise õde. 1930. aastal abiellunud paar sai kõigepealt tütre Maria Luisa ning neli aastat hiljem poja, kellele pandi nimeks Simeon.

Isa salapärane surm

Paraku polnud Bulgaaria kuningaperele rahulikku ega rõõmsat elu ette nähtud. Teise maailmasõja puhkedes üritas Boris III jääda neutraalseks ja seista eelkõige oma riigi huvide eest. Kuningas mängis Saksamaa juhi Adolf Hitleriga ohtlikku kassi-hiire-mängu ja tegi kõik, mis suutis, et säästa Bulgaaria juute.

1943. aasta augustis sõitis Boris Ida-Preisimaale, et taas Hitleriga kohtuda. Hitler nõudis, et Bulgaaria astuks Saksamaa liitlasena sõtta Nõukogude Liidu vastu ning et 50 000 Bulgaaria juuti saadetaks Saksamaa ja Poola koonduslaagritesse. Kuninga keeldumine vihastas Hitlerit muidugi väga.

Kui sõda hakkas lõpule jõudma ja Nõukogude väed Bulgaaria vallutasid, hukkasid kommunistid kõik regendid – kuid lapskuninga jätsid nad ellu.

Koju tagasi jõudes jäi Boris III ootamatult haigeks ning suri 28. augustil, kõigest 49 aasta vanusena. Ametlikult nimetati tema surma põhjuseks südamepuudulikkust, aga üsna levinud teooria järgi lasi Hitler anda tõrksale kuningale aeglaselt mõjunud mürki.

Igal juhul sai kuueaastasest Simeonist Bulgaaria uus kuningas. Tema nimel asus valitsema nõukogu, kuhu kuulus kolm regenti: Simeoni onu prints Kirill, peaminister Bogdan Filov ja kindralleitnant Nikola Mikhov. Kui sõda hakkas lõpule jõudma ja Nõukogude väed Bulgaaria vallutasid, hukkasid kommunistid kõik regendid – kuid lapskuninga jätsid nad ellu.

Egiptusest Hispaaniasse

Kuningas Simeon elas koos ema Giovanna ja vanema õe Maria Luisaga endiselt Sofias Vrana lossis, kui 15. septembril 1946 korraldati Bulgaarias referendum. 97 protsenti hääletanutest pooldas vabariiki, nii et üheksa-aastane kuningas oli oma riigi kaotanud.

Juba järgmisel päeval lahkus kuningapere Bulgaariast. Kõigepealt sõitsid nad Egiptusesse Aleksandriasse, kus elas kuninganna Giovanna isa, Itaalia ekskuningas Vittorio Emanuele, kes oli samal aastal troonist loobuma sunnitud. Viis aastat hiljem kolis Bulgaaria kuningapere edasi Madridi, kus Simeon õppis Prantsuse Lütseumis. Kõrghariduse sai endine kuningas USAs, Valley Forge’i sõjaväeakadeemias, ning hiljem täiendas ta end Hispaanias õigusteaduse ja ärijuhtimise alal.

Simeoni elu ongi olnud väga tihedasti seotud Hispaaniaga. 1962. aasta jaanuaris abiellus ta hispaanlannast aadlidaami doña Margarita Gómez-Acebo y Cejuela’ga (kelle onupoeg oli praeguse Hispaania kuninga Felipe tädimees). Simeoni ja Margarita abielust sündis neli poega – Kardam, Kirill, Kubrat, Konstantin-Assen – ning pesamunaks tütar Kalina.

Hispaanias möödus ka suurem osa Bulgaaria ekskuninga tööelust. Kolmteist aastat juhtis ta Thomsoni (praeguse Technicolori) kontserni Hispaania filiaali, kuid ta on tegutsenud ka näiteks panganduses ja hotelliäris.

Võitis vabad valimised

Kui kommunistide võim Bulgaarias kukutati, tohtis endine kuningas taas kodumaad külastada. Ta saabus Bulgaariasse aastal 1996 ehk sõna otseses 50 aastat pärast seda, kui ta lapsena riigist põgenes. Kuigi Simeoni võeti mitmel pool vastu hüüetega: „Meie kuningas!“, ei ole ta monarhia taastamise võimalusest kunagi juttu teinud.

Selle asemel asutas endine kuningas 2001. aastal uue erakonna, mille nimeks sai Rahvuslik Liikumine Stabiilsuse ja Progressi Heaks. Samal aastal toimunud parlamendivalimistel saavutas ekskuninga partei suure võidu, mis andis neile täpselt pooled saadikukohad. Lapsena pagulusse sunnitud kuningast sai demokraatlikult valitud peaminister!

Lapsena pagulusse sunnitud kuningast sai demokraatlikult valitud peaminister!

Peaministrina vandus Simeon Saxe-Coburg-Gotha truudust Bulgaaria Vabariigi põhiseadusele. Ta tegutses peaministrina neli aastat. Selle aja jooksul liitus Bulgaaria NATOga ning alustas ka Euroopa Liiduga ühinemise protsessi.

2005. aasta valimistel Rahvuslikul Liikumisel enam nii hästi ei läinud ja aastal 2009 said nad juba hävitava kaotuse osaliseks. Pärast seda tõmbus 72aastane ekskuningas poliitikast tagasi.

Mattis vanima poja

Raske hoop oli Simeoni ja Margaritat tabanud ka eraelus. Nende vanim poeg kroonprints Kardam ja tema abikaasa Miriam sattusid 2008. aasta augustis Madridi lähedal autoõnnetusse, millest Kardam enam õieti ei paranenudki. Viimased eluaastad veetis ta haiglas ja koomas.

Prints Kardami süda lakkas tuksumast 7. aprillil 2015. Tarnovo printsi ehk Bulgaaria troonipärija tiitel läks nüüd üle tema vanemale pojale Borisile (19).

Kokku on Simeonil ja Margarital üksteist lapselast. Kroonikas kirjutasime hiljuti nende teise poja tütrest Mafaldast (22), kes üritab New Yorgis lauljana läbi lüüa.

Bulgaaria endine kuningapaar elab Simeoni lapsepõlvekodu Vrana lossi kunagises jahimajas. Lossi parki saavad kõik huvilised nädalavahetustel külastada.