Autori ja lavastaja Vahur Kelleri jaoks on loo olulisim sõnum see, et kuigi aegade jooksul muutuvad mänguasjad ning mängud, laulud ja elu-olu, on kõige olulisemad kallid inimesed ning üksteise lähedus.

"Eesti jõulud" jutustab loo 11-aastasest tüdrukust Tiiust, kelle jõulupakis on ihatud mänguasja asemel hoopis vanaaegne nukk koos kirjaga vaaremalt. Pettumusest pahur tüdruk leiab end aga õige pea koos kummalise nukuga ajarännakult, kus näeb oma silmaga esivanemate elu ning talvise pööripäeva kombeid muinasajast tänapäevani.

Etenduse käigus seigeldakse mitmetuhande aasta taguses kiviajas, 19. sajandi alguses, mil Eestimaal oli õige pea kadumas pärisorjus, vastse Eesti Vabariigi algusaastates ning muidugi ka pöördelistes 1980. aastates.

Lavalaudadel rullub lahti üks tempokas ja humoorikas lugu, millele lisavad vürtsi Märt Agu koreograafia ning Sänni Noormetsa loodud muusika. Mõlemad on inspiratsiooni saanud eesti pärimusest. Kunstnik Britt Urbla Kelleri nägemuses kerkib Ferdinandi saali lavale mets, mis nagu kõik muugi annab laval edasi möödunud ajastute vaimu. Jõulutraditsioone aitas trupi jaoks lahti mõtestada folklorist Marju Kõivupuu.

Laval on viis näitlejat, kes kehastavad nii moodsat 21. sajandi perekonda kui ka kiviaegset küttide-korilaste hõimu. Neid rolle täidavad külalistena Doris Tislar või Tiina Adamson ning NUKU teatri näitlejad Lee Trei või Kaisa Selde, Laura Nõlvak või Liivika Hanstin, Taavi Tõnisson või Mart Müürisepp ja Andres Roosileht või Anti Kobin.

Novembris on "Eesti jõulude" valitud etendustele võimalik saada soodushinnaga pileteid neil, kel on olemas Partnerkaart. Kokku antakse detsembris kahe nädala jooksul 45 etendust. Lisaks "Eesti jõuludele" etendub ka mullu mängitud "Ahhaa, kummitab!" NUKU muuseumis.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid