BLOGI JA FOTOD | Võimas muusikaelamus! Suurkontsert "Eesti muld ja Eesti Ruja" hullutas Tallinna lauluväljakul tuhandeid melomaane

 (314)
Jaga oma muljeid vihje@delfi.ee

Üle pikkade aastate astusid täna õhtul taaskord koos lavale Ruja originaalkoosseisu liikmed, Eesti muusika tõelised legendid Jaanus Nõgisto, Rein Rannap, Tiit Haagma ja Jaan Karp.

Tallinna lauluväljaku laulukaare all kogunesid Eesti parimad pillimehed ning andekaimad lauljad, et tuua publikuni võimas ja kaasahaarav kontsertsõu, mis ei jätnud külmaks mitte kedagi. Esitusele tulid kõik Eesti rokiklassikasse kuuluvad Ruja suurimad hitid, mille sõnu teavad peast nii noored kui vanad.

Solistidena astusid lavale Kadri Voorand, Ott Lepland, Robert Linna, Kristjan Kannukene, Priit Võigemast ja Karl Vilhelm Valter. Ühe osana kontserdist sai laval näha ka üliandekaid ja verinoori uue põlvkonna trummareid ning kitarriste. Videoekraanide vahendusel osales kontserdil sümboolselt ka Urmas Alender.

Vaata, kuidas möödusid viimased proovid ja ettevalmistused enne tähtsat kontserti:

Kuula laulu "Nii vaikseks kõik on jäänud" võimsat esitust!

Hea Publiku lugeja — kui väisasid ka ise vinget rokisündmust, siis jaga meiega oma pilte ja muljeid aadressil vihje@delfi.ee!

RUJA
Egert Pärna, Kroonika: https://www.delfi.ee/article.php?id=79242210
Jaane Tomps: Aitäh, Ruja! https://www.instagram.com/p/BYBvZijjSfl/?tagged=ruja
Egert Pärna, Toimetaja: Aplaus kestab pikalt! Puupüsti täis laulukaare alune on kontserdist vaimustuses! 
Egert Pärna, Toimetaja: Teine lisalugu! Hästi vaikne aga hästi ilus! Loomulikult on selleks "Nii vaikseks kõik on jäänud", laval on jälle kõik tänased solistid. 
Egert Pärna, Toimetaja: "Talulaps sa väike ojakoduoja, ojaketuhat ringi, tuhat kääru,süda, jäta järele."Laulukaare alune laulab kaasa "Need ei vaata tagasi!" 
Egert Pärna, Toimetaja: Esimene lisalugu! Laval on kõik tänased solistid, esitusele tuleb isamaaline "Need ei vaata tagasi!" 
Egert Pärna, Toimetaja: "Eesti muld ja Eesti süda - kes meid jõuaks lahuta!" Aplaus kestab juba minuteid, aeg on lisalugudeks! 
Egert Pärna, Toimetaja: Marulise aplausi saatel annab Rannap teada, et käes on aeg viimaseks lauluks. Rein on eriti uhke, et esinema on meelitatud Laur Joamets. Samuti tänab ta kõiki artiste ja loomulikult "pikaaegset vaidluspartnerit" Jaanus Nõgistot! Esitusele tuleb "Eesti muld ja Eesti süda"!
Egert Pärna, Toimetaja: Kadri Voorand esitab oma tõlgenduse progreroki klassikasse kuuluvast palast "Must lind". Kui sa seda laulu ei tea, siis mine parem kuula! 
Egert Pärna, Toimetaja: Juhan Viidingu sõnad ja Rein Rannapi muusika! "Õhtunägemus" on üks Eesti rokkmuusika parimaid palasid. Esitab seda Kristjan Kannuke. 
Egert Pärna, Toimetaja: Robert Linna taas laval prinkidest pepudest ja rindadest rääkiva lauluga "Eile nägin ma Eestimaad". Soome saunad ja nummerdatud noorkarjad! 
Egert Pärna, Toimetaja: "Ars longa, vita brevis est" skandeerib laval Priit Võigemast koos kooriga! 
Egert Pärna, Toimetaja: Ott laulab Ruja ühte kõige kaunimat pala "Rahu". Sõnade autor on Urmas Alender ja muusika kirjutas Rein Rannap. Laulukaare all lauldakse valjusti kaasa: "Mul on su ilu vaja, mul on su hinge vaja, sinu rahu vaja mul on". Väga võimas! 
Jaane Tomps: https://twitter.com/LauriTankler/status/899338771791056896
Egert Pärna, Toimetaja: Ott laulab nüüd ühest kummalisest vahekorrast, mis viis teda linnast välja. Kahjuks oli neiu tal "teine". Ehk siis esitusel on "Sa oled mul teine"!
Maria Mägi: "Vaiki kui võid" Ott Leplandi esitluses toob kananaha ihule alates esimestest nootidest!
Egert Pärna, Toimetaja: Jaanus sõnas, et tal on au kutsuda lavale päris laulja! Ott Lepland alustab Urmase kauni palaga "Vaiki kui võid"!
Egert Pärna, Toimetaja: Solistina asub lavale Jaanus Nõgisto isiklikult, Rein ja Jaanus teevad ühe vallatu "Tango"! https://www.instagram.com/p/BYBpcbfgzWq/?tagged=ruja
Jaane Tomps: Mõningad andunud Ruja fännid kurdavad, et Rannap ja Nõgisto olla laval kuidagi kramplikud, ent noorte poiste "Õunalaulule" jagub vaid kiidusõnu!
Egert Pärna, Toimetaja: Nüüd tuleb õige koolipoiste laul "Inimene õpib"! Noored bändipoisid tõmbavad publiku aktiivselt kaasa laulma: "Inimene õpib kogu elu, sureb aga ikka lollina!" Tuleb tunnistada, et noored eesotsas Karliga on laval väga karismaatilised. https://www.instagram.com/p/BYBoyxXgYTw/?tagged=ruja
Jaane Tomps: Toimetuses tekkis rokisõprade seas suur küsimärk: kuhu jäi Taavi Peterson, kes omal ajal Rannapit superstaarisaates võlus ning aastad hiljem ka Rujaga ühise pala "Eile nägin ma Eestimaad" avaldas? 
Egert Pärna, Toimetaja: Järgimsena hüppab lavale nooruke Karl Vilhelm Valter, kes on tuntud telesaate "Rakett 69" võitjana. Just põhikooli lõpetanud Karl on kõige noorem solist, kes täna lavale astub. Esimeseks looks on "Õunalaul"! Kõik praegu laval olevad muusikud on kooliõpilased! Bassil on Jaanus Nõgisto poeg Joonatan!
Egert Pärna, Toimetaja: Taevast hakkavad vaikselt kaduma viimased pilved, ilm on soe ja ilus, publiku tuju ülev. Kelmika ja originaalse kuue on saanud Urmase sõnadele tehtud lugu "Dokumentideta võõras linnas"!
Jaane Tomps: Vahele jälle üks klõps meie lugejatelt, kes on Ruja pärast kohale tulnud lausa Valgast!
Egert Pärna, Toimetaja: Nüüd võtab lava üle kollektiiv Estonian Voices. Mahedad A cappella kuued saavad laulud "Kel on laulud laulda" ja "Dokumentideta võõras linnas"!
Egert Pärna, Toimetaja: "Elagu Eesti, elagu Ruja", sõnas Robert Linna ja asus laulma pala "Mida me räägime teistest!" Publik laulab kaasa "Räägi aga, räägi taga, räägi ära, tehkem kära!" 
Jaane Tomps: Videomaterjali Kannukese võimsast etteastest: https://www.instagram.com/p/BYBh_oqh7nw/?tagged=ruja
Jaane Tomps: Peaminister Jüri Ratas ka Rujal möllamas: https://www.instagram.com/p/BYBj_gYjmHc/?tagged=ruja
Egert Pärna, Toimetaja: Robert Linna palub tähele panna, et tema kõrval on lausa kolm kitarristi. Eesti rokkajaloo supermees  Andres Põldroo, noorema põlvkonna staar Laur Joamets ja loomulikult Jaanus Nõgisto. Kõlab Rannapi "Meie elu"!
Maria Mägi: Särtsu ja mürtsu!
Egert Pärna, Toimetaja: Nüüd läks õigeks rokiks ära, Robert Linna astus lavale ja kõlab "Rujaline roostevaba maailm". Lavalt ei puudu ka võimas tulevärk. Rahvas plaksutab bändi soolole võimsalt kaasa! 
Egert Pärna, Toimetaja: Kadri Voorandi teiseks lauluks on Urmas Alendri kirjutatud "Teisel pool vett". Kadri andis tõeliselt võimsa ja emotsionaalse esinemise, rahva aplaus ei taha kuidagi vaibuda! 
Egert Pärna, Toimetaja: Laval on solistina Kadri Voorand, esitusel on Margus Kappeli kirjutatud laul "Ei mullast" Hando Runneli sõnadele.
Maria Mägi: Rein Rannap võttis sõna ja muuhulgas jutustas ka sellest, et tema esimese bändi, esimene proov toimus kunagi just tänases peopaigas, lauluväljakul, ent mitte laval kaare all vaid keldris!
Jaane Tomps: Võimas vaatepilt! Just nii palju melomaane on kogunenud täna õhtul Tallinna lauluväljakule:
Jaane Tomps: Kristjan Kannukene tõi ettekandele lood "Lumi sädeles", "Zeppelini triumf" ja "Tütarlaps kloaagis" ning nüüd on järg Priit Võigemasti käes. Kõlavad "Sügispäev", "Parandamatu" ja "Üle müüri".
Jaane Tomps: Emotsioonid on võimsad nii laval kui ka lava ees:
Jaane Tomps: Kontsert hakkas pihta ja nagu lubatud, siis Ameerikas resideeruv kitarrivõlur Laur Joamets ka laval!
Maria Mägi: Kontsert on kohe-kohe algamas ja rahvahulk on märkimisväärne. Ootame lugejate pilte ja elamusi vihje@delfi.ee!
Jaane Tomps: Saada meile ka oma foto aadressile vihje@delfi.ee:
Jaane Tomps: Tegime lugejatele üleskutse läkitada meile oma muljeid ja pilte tänaselt kontserdilt ning vahvaid klõpse muudkui tuleb!
Egert Pärna, Kroonika: Kersti Kaljulaid saabus koos oma abikaasa Georgi-Rene Maksimovskiga kontserdile! 
Jaane Tomps: President oma kaaskonnaga ka Ruja kontserdi poole teel!
Egert Pärna, Kroonika: Varpo ja Helen tulid Rujale Muugalt. Varpo käis Ruja kontserte nautimas alates 1976. aastast, sellel ajal oli bändis loominguliseks isaks Margus Kappel. Bänd paelus, kuna viljeles progrerokki. Helen meenutas, et temal õnnestus omal ajal käia vaatamas lavastust "Protsess". Helen käis siis veel Võrus koolis, vastuolulise lavastuse nägemine tegi temast kooli peal väga kõva tüdruku. 
Egert Pärna, Kroonika: Mart ja Lea Kohilast tulid täna täiega rokkima. Ruja muusika juures paelub neid ennekõike selle sügavus. 
Egert Pärna, Kroonika: Rahvast tuleb pidevalt juurde, järjekord on peaaegu sada meetrit pikk! 
Egert Pärna, Kroonika: Täna on laval ka Eesti parim taustalaulja Dagmar Oja. Naise lemmikpala on "Rujaline roostevaba maailm". Dagmar ütles, et kontsert tuleb mega ja tuleb seda lihtsalt täiega nautida. Hetkel on laulja veel rahva seas, kuid peagi tuleb lavale astuda. 
Egert Pärna, Kroonika: Riho ja ta tütar Simona tulid kohale Jõgevalt. Riho käis Ruja kontserdil 1987. aastal Tartus. Mees oli kätte saanud esimese palga ja otsustas selle eest legendaarset ansamblit vaatama minna. Kontsert oli olnud kuni siiani Riho elu kõige võimsam live! Eesti taasiseseisvumisega meenub Rihole just Ruja muusika, sest nemad olid esimesed, kes julgesid laulda selliseid laule. Isa ja tütar on võtnud koha sisse täitsa lava ees! 
Egert Pärna, Kroonika: Kontserdi alguseni on jäänud veidi vähem kui tund ja laulukaare alune on juba päris täis! Ilm on soe ja mõnus, tuleb väga võimas elamus! Kes veel kõhkleb, kindlasti tasub tulla! 
Egert Pärna, Kroonika: Pille ja Toomas Keilast tulid kontserdile enda noorust meenutama. Nende sõnul oli Ruja muusika nende nooruse muusika ja seda kantakse ikka kogu elu kaasas. Toomasele meeldivad eriti laulud "Must ronk" ja "Tule minuga sööklasse"! 
Egert Pärna, Kroonika: Tõnis ja Aili Tallinnast on elu jooksul külastanud mitmeid Ruja kontserte. Eelkõige viis neid sinna ansambli liikmete karismaatilisus ja vahetus. Alati andis bänd kuulajale võimsa elamuse. Aili isegi aitas kunagi mõnda Ruja esinemist korraldada. 
Jaane Tomps: Samal ajal, kui rahvas koguneb vaikselt lauluväljakule, teevad Lepland, Rannap ja Nõgisto sooja roosiaias toimuval taasiseseisvumispäeva vastuvõtul:
Egert Pärna, Kroonika: Kontserti on nautima tulnud Rita ja Eero. Rita käis ansamblit Ruja kuulamas 1982. aastal Kuusalus. Eelkõige käis ta seal Jaanus Nõgisto pärast, kelle lavaline olek ja maneerid pakkusid sellel ajal talle palju põnevust. 
Jaane Tomps: Estonian Voices teeb sooja: https://www.instagram.com/p/BYBKJD7AY0x/?tagged=ruja
Egert Pärna, Kroonika: Rahvas juba koguneb, kiiremad saavad paremad kohad. 
Egert Pärna, Kroonika: Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald jagab kommentaare tänase kontserdi kohta! 
Egert Pärna, Kroonika: Avatud on suur lipuvärvides fotosein! 
Jaane Tomps: Väravad said umbes kümme minutit tagasi avatud ja esimesed fännid juba platsis!
Egert Pärna, Kroonika: Väravad on avatud! 
Egert Pärna, Kroonika: Värava taha on juba tekkinud järjekord, esimesed külastajad saavad sisse viie minuti pärast! Laval lihvitakse veel viimaseid laule. 
Egert Pärna, Kroonika: Viimased ettevalmistused käivad, väravad avatakse kell 18:00!
Egert Pärna, Kroonika: Kõikidel külastajatel tasub juba aegsasti liikuma hakata, rahvast tuleb palju! 
Egert Pärna, Kroonika: Täna võib näha laval legendaarset Ruja bassimängijat Tiit Haagmad, kes tänase õhtu puhuks üle 30 aasta kapis seisnud pilli välja võttis. 
Egert Pärna, Kroonika: Viimased proovid käivad, Rannap kuulab terava kõrvaga koori üle. 
Jaane Tomps: Eesti muusikaloos on Ruja silmapaistev bänd mitmel põhjusel, leiab Tartu ülikooli muusikateooria õppejõud Mart Jaanson. Ansambel oli mitmes asjas üheks esimeseks Eestis ja publiku südameid on Ruja alati osanud võita mitmekesise repertuaariga, millest oma osa leiab igaüks. https://publik.delfi.ee/news/ruja/muusikateoreetik-ruja-rokisangari-kuvand-ei-ole-aastakumnetega-kusagile-kadunud?id=79076406
Jaane Tomps: Milline Ruja pala on Sinu lemmik? https://publik.delfi.ee/news/ruja/topis-ka-moni-ullatus-vaata-milliseid-ruja-laule-peavad-lugejaid-parimateks-ning-vali-ka-oma-lemmik?id=78960932
Jaane Tomps: https://twitter.com/einberg_kristi/status/899259413609013250
Jaane Tomps: https://twitter.com/YokoAlender/status/899245031302803456
Jaane Tomps: Kristjan Kannukene lootis, et saab tänasel Ruja kontserdil laulda nende repertuaarist oma lemmiklaule. Õnneks see soov täitus ja laulukaare all esitab ta neli laulu: "Zeppelini triumf", "Õhtunägemus", "Tütarlaps kloaagis" ja "Lumi sädeles". "Need hingavad mu hingega meetrumis," selgitas muusik. https://publik.delfi.ee/news/ruja/kristjan-kannukene-nooremana-nais-ruja-nii-kaugest-ajast-kuid-nuud-tunnen-nende-laulude-vastu-metsikut-tommet?id=78930952
Jaane Tomps: Oma lemmikuteks peab Lepland laule "Eesti muld ja Eesti süda", "Nii vaikseks kõik on jäänud", "Rahu" ja "Valguse maastikud". "Viimane on vähemtuntud, selle kirjutas Jaanus Nõgisto Doris Kareva sõnadele ja see on üsna patriootlik," ütles Lepland. https://publik.delfi.ee/news/ruja/ott-lepland-ruja-on-eesti-levimuusika-tugisammas?id=78997954
Jaane Tomps: "Saatus on mulle andnud selle rolli oma isa pärandit kanda," sõnas Yoko Alender. Kontserdiks valmistumises ei ole tema sõnul aga midagi rasket, sest isal oli kõik ilusti ette valmistatud. "See ei ole olnud midagi keerulist, vaid hoopis uskumatu võimalus temaga edasi suhelda." https://publik.delfi.ee/news/ruja/yoko-alender-ruja-kontserdiks-valmistumine-on-uskumatu-voimalus-oma-isaga-uuesti-suhelda?id=78858324
Jaane Tomps: Teiste andekate muusikute seas astub täna õhtul Rujaga lavale ka imeline Kadri Voorand: https://publik.delfi.ee/news/ruja/kadri-voorand-esitame-ruja-laule-millega-suhestume-voi-emotsionaalne-side-on-tugev?id=78792386
Jaane Tomps: Burksikraam ja külmad joogid juba valmis: 
Jaane Tomps: Weekendil nägin ma töömeestel igasuguseid jalgrattaid ja ATV-sid, ent sellist luksuslikku viisi jalavaeva vähendamiseks näen ma küll esimest korda: 
Jaane Tomps: Millest küll Kristjan Kannukene nii sügavalt mõtiskleb?
Jaane Tomps: Nõgisto ja Rannap on platsis ning hoiavad kullipilguga silma peal, et kõik sujuks ladusalt: 
Jaane Tomps: https://publik.delfi.ee/news/ruja/need-ei-vaata-tagasi-meenutame-eesti-rokkmuusika-alustala-ruja-nelja-eriilmelist-nagu?id=78711058
Jaane Tomps: https://publik.delfi.ee/news/ruja/robert-linna-meenutab-kokkupuudet-jaanus-nogistoga-see-oli-nagu-kohtumine-jumalaga?id=78638432
Jaane Tomps: Töömesilased hoos!
Jaane Tomps: Hakka ka ise vaikselt õhtuks sooja tegema: https://publik.delfi.ee/news/ruja/teeme-sooja-vii-end-juba-varakult-voimsa-kontserdi-meeleollu-ja-kuula-ruja-parimaid-palu-mis-kolavad-tana-ohtul-ka-tallinna-lauluvaljakul?id=79238252
Jaane Tomps: Paari tunni pärast peaksid lauluväljakule saabuma Robert Linna, Priit Võigemast, Ott Lepland ja teised solistid ning algust tehakse viimase ja kõige tähtsama prooviga enne tänast kontserti:
Jaane Tomps: Varajastel hommikutunidel kerkis Tallinna lauluväljakule uhke lava, mis juba õigepea Ruja meeste poolt vallutatud saab:
Jaane Tomps: https://publik.delfi.ee/news/ruja/trukikoja-tootaja-vallandamine-ja-igavene-esinemiskeeld-ehk-viis-seika-mida-voiksid-teada-ansambli-ruja-algusaegadest?id=78589708
Jaane Tomps: https://publik.delfi.ee/news/ruja/publiku-video-konkreetne-vastus-millist-ruja-lugu-jaanus-nogisto-enam-kunagi-esitada-ei-taha?id=78460321
Jaane Tomps: https://publik.delfi.ee/news/muusika/publiku-video-rein-rannap-nogistoga-erimeelsusi-ei-pelga-voib-olla-tuli-vaidlus-kuldaja-rujale-mingil-maaral-kasuks?id=78460435
Jaane Tomps: Kas mehed on 2014. aastal lõkkele löönud erimeelsustest (kus Nõgisto olla justkui Ruja nime all nostalgiatuuril käinud, mis Rannapit hirmsasti pahandas) viimaks üle saanud? https://publik.delfi.ee/news/ruja/toehetk-sojakirves-maetud-uhiselt-ruja-muusika-uuesti-lavale-toovad-rein-rannap-ja-jaanus-nogisto-selgitasid-oma-teravaid-suhteid?id=78460191
Jaane Tomps: Kiire ülevaade sellest, millega tuleks täna õhtul kontserdile minnes arvestada:   * Peasissepääs kontserdialale toimub läbi Tallinna Lauluväljaku Oru väravate * Rahvarohkuse tõttu on võimalik kontserdile pääseda ka läbi Mere väravate, lisasisspääsuni viivad Ruja kontserdi märgistused * Väravad avatakse kl 18, kontsert algab kl 20 ja kestab üle 2 tunni. * Järjekordade vältimiseks palume kõigil võimalikult varakult kohale tulla. * Parkimiskohtade nappuse tõttu soovitame tulla kontserdile ühistranspordi või taksoga. * VIP kohad asuvad laululava keskel, sinna suunavad spetsiaalsed viidad. * Eesti Ekspressi pehme istumisalusega erikohad asuvad laululaval, VIP kohtade kõval,  Oru tänava pool. * Kontserdi territooriumil on piisavalt toidukohti, oma sööke ja jooke kaasa võtta ei tohi * Nagu suurtel kontserditel ikka, ei saa lauluväljakule tulla rulluiskude, rula või jalgrattaga; kaasa ei tohi võtta lemmikloomi; loomulikult on keelatud ka külm- ja tulirelvad. * Keelatud on kontserdi professionaalne jäädvustamine korraldajate loata. * Väravates ja lauluväljakul on Ruja-särkidega korraldajad, kes suunavad ja abistavad kõiki abivajajad. * Lauluväljakul on üks sularahaautomaat, kuid soovitame kaasa võtta piisav kogus sularaha.  * Eesti Ekspressi tasuta pileti kampaania kaudu pääsme soetanud saavad pileti kätte Oru tänava pääslast.  * Lauluväljakul on müügil Ruja kontserdi särgid ja riidest kotid; Lipuvabrik müüb rahvusliku temaatikaga tooteid; Eesti lipu taustal on võimalik end ka jäädvustada * Pileteid müüakse kontserdipäeval kohapeal kl 21.30ni või kuni pileteid jagub
Jaane Tomps: Meenuta kontserdi väljakuulutamiseks peetud pressikonverentsi, kus asjaosalised oma plaane tutvustasid:https://publik.delfi.ee/news/ruja/pressikonverents-ruja-legendid-rein-rannap-ja-jaanus-nogisto-toovad-sel-suvel-koos-ruja-taas-rahva-ette?id=78459725
Jaane Tomps: Tervist, rokisõbrad! Täna ongi see päev, mil üle pikkade aastate astuvad taaskord koos lavale Ruja originaalkoosseisu liikmed Jaanus Nõgisto, Rein Rannap, Tiit Haagma ja Jaan Karp. Loomulikult on Tallinna lauluväljakule minemas ka Publik, et tuua teieni kõik suurkontserti puudutav nii sõnas kui ka pildis. Püsige meiega, sest tõotab tulla üks väga eriline õhtu!