“Mandariinid” pälvis 62. Mannheim-Heidelbergi rahvusvahelisel filmifestivalil žürii eripreemia ja publiku auhinna

 (5)
Filmi-Mandariinid-esilinastus
Filmi-Mandariinid-esilinastusFoto: Tiit Blaat

Eesti-Gruusia mängufilm “Mandariinid” pälvis Saksamaal Mannheim-Heidelbergi filmifestivalil žürii eripreemia ja publiku auhinna. Lisaks märgiti film ära kui potentsiaalne Saksamaa kinolevi lemmik. Festivali žürii tööd juhtis legendaarne Ungari filmirežissöör, Oscari-võitja Istvan Szabo.

Varem on film pälvinud Varssavi filmifestivali parima režisööri auhinna ja publiku preemia.

“Mandariinid” linastub ka Pimedate Ööde Filmifestivali võistlusprogrammis Eurasia, lisaks sellele on ta valitud Põhja-Ameerika ühe tunnustatuima filmifestivali Palm Springsi ametlikku programmi.
Film on kogunud Gruusias üle 40 000 ning Eestis üle 10 000 vaataja.

Mängufilmi «Mandariinid» tegevus toimub 1992. aastal Abhaasias. Abhaasid sõdivad, et Gruusiast lahku lüüa. Põline eestlaste küla maalilises paigas mägede ja mere vahel on tühjaks jäänud, sõja lähenedes on eestlased oma ajaloolisele kodumaale tagasi pöördunud.


Külla on elama jäänud vaid Ivo (Lembit Ulfsak) ja tema naaber, mandariini-istanduse omanik Markus (Elmo Nüganen). Ka Markus kavatseb Eestisse sõita, aga alles pärast seda, kui mandariinisaak on korjatud.


Sõda jõuab külani, toimub grusiinide ja abhaaside verine lahing.
Ivo ja Markus leiavad lahingupaigalt ühe ellujäänu – abhaaslase Ahmedi, kelle Ivo enda juurde koju paranema viib. Öösel hukkunuid mattes avastab Markus, et ka üks grusiin on elus, kuigi raskelt haavatud. Ka tema viiakse Ivo juurde. Nii satuvad ühe katuse alla kahe vastasleeri võitlejad.