Ka Pimedate Ööde filmifestival, kinod Artis ja Sõprus, ETV ja Loov Euroopa Eesti Infopunkt annavad selleks oma panuse, tuues vaatajate ette mastaapse heategevusprojekti „Au Ukraina filmitegijatele”.

See on ligemale 20 Ukraina linateosest koosnev programm, mida näitavad PÖFFi veebikino, Artise ja Sõpruse kino ning ETV – nõnda ulatuslik Ukraina filmikava on Eesti ekraanidel esimest korda.

Vaatajatel palutakse teha annetus Ukraina hüvanguks

Filme saab terve maikuu jooksul vaadata tasuta, kuid vaatajatel palutakse Ukraina hüvanguks ja sealse filmikunsti toetuseks teha rahaline annetus.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on programm kokku pandud koos Ukraina filmitegijatega ja seda iseloomustab mitmekesisus. „Me ei tahtnud ainult sõda, vaid filme, mis käsitleks Ukraina teemat laiemalt, näitaksid sealset eluolu, avaksid ukrainlaste mõtteviisi. Aga sõjast ei saa me üle ega ümber, kas või selle tõttu, et paljud Ukraina filmitegijad on rindel, nende hulgas on ka hukkunuid, aga nad on olemas ja teevad oma filme, et jäädvustada seda, mis toimub. Ja meie kohus on neid aidata” ütles ta.

Programm sai avalöögi eile, kui Artise kinos linastus üks viimase aja olulisemaid Ukraina filme, Sergei Loznitsa tragikomöödia „Donbass”.

Tänasest on aga PÖFFi veebikino kavas kümme uuemat ja vanemat Ukraina linateost, millest osa on veebikino ekraanil olnud juba sõja algusest peale.

- „Viies teraapia”. Stass saab teada, et on HIV-positiivne ja otsustab põletada kõik sillad – ta valib enesehävitamise tee. Kui vanglas selgub, et elada on jäänud ainult kaks nädalat, tuleb eluisu tagasi. Alissa Pavlovska raju draama põhineb Odessa skandaalse poeedi, endise narkosõltlase Stass Dombrovskõi autobiograafilistel lugudel. Peaosas kirjanik ise, kõrvalosades endised ja praegused narkomaanid.

- „Liza lugu”. Kas on võimalik luua maailm, mida viiks edasi armastus? See pole lihtne – eriti neile, kellel on Downi sündroom. Oleksandr Žovna maagilis-realistlik draama.

- „Elav tuli”. Karpaatia lambakarjuste kolm põlvkonda hoiavad elus iidseid traditsioone, mis moodsas maailmas kaduma kipuvad. Ostap Kostjuki auhinnatud dokumentaalfilm.

- „Prõtšõnna. Armastuse lugu”. Sõda viib armastajad lahku, kuid südames on nad alati koos. Noor naine kaotab mõistuse, kuid armastus annab talle jõudu, et oodata ära oma armastatu. Andri Štšerbaki lühianimafilm põhineb Tarass Ševtšenko ballaadil.

"Prõtsõnna. Armastuse lugu", Tarass Ševtšenko ballaadi ainetel.

- „Metsikud väljad”. Kes ütles, et iistern on surnud? Jaroslav Lodõhini groteskne ja lõbustav, samas teravalt ühiskondlik film Donbassis asuvast vanast bensukast, millele ihub hammast piiriülene maffia.

"Metsikud väljad", Donbass enne sõda.

- „Musta tase”. Sõnadeta filmikunsti meistriteos. Viiekümnenda eluaasta künnisel olev pulmafotograaf kogeb esimest korda keskeakriisi. Valentõn Vasjanovõtši film on korraga naljakas ja kriipiv lugu üksildusest.

- „Tagasi koju”. Krimmitatarlasest isa tahab matta sõjas Venemaa vastu langenud poja okupeeritud Krimmi, oma ajaloolise kodumaa mulda. Nariman Alijevi sugestiivne teekonnafilm tagakiusatud krimmitatarlastest, keda on harva kinoekraanil kujutatud. Ukraina Oscari kandidaat.

- „Kui puud langevad”. Larõssa põgeneb koos armastatuga Ukraina kolkakülast, et ahistavast keskkonnast pääseda. Marõsja Nikitjuki romantiline draama, milles segunevad postsovetlik realism ja unenäolised fantaasiaid.

- „Tšerkassõ – viimase laeva vastuhakk”. Veebruar 2014. Algab Krimmi poolsaare okupeerimine. Ukraina laevad alistuvad üksteise järel. Ainult Tšerkassõ ei anna alla. Tõmur Jaštšenko sõjadraama, millest sai Ukrainas löökfilm.

- „Värav”. Vanaema Prisja, tema tütar Slava ja tütrepoeg Vovtšõk elavad jumalast hüljatud Tšornobõli keelutsoonis, kus segunevad müütiline ja reaalne. Volodõmõr Tõhhõi pöörane mõistujutt.

PÖFFi veebikino jõuab vaatajate ette koostöös voogedastusplatvormiga Elisa Stage ja on nähtav üle terve Eesti.

Lisaks näeb täna Sõpruse kino ekraanil Mantas Kvedaravičiuse kuue aasta tagust dokumentaalfilmi „Mariupolis” – pühendatud linnale, mida teab nüüdseks kogu maailm. Tegu on ühtlasi mälestusseansiga, sest filmi autor tapeti Vene vägede poolt 2. aprillil – sealsamas Mariupolis, kus ta toimuvat filmis!

Kolmapäeval, 11. mail linastub Artise kinos veel Oleh Sentsovi gangsteridraama „Ninasarvik” ja neljapäeval, 12. mail maailma filmiklassikasse kuuluv Sergei Paradžanovi film „Unustatud esivanemate varjud”.

ETV kavas on kolmel laupäeval alates 21. maist vastavalt Tarass Tkatšenko film „Turteltuvide pesa”, Tõmur Jaštšenko film „Tšerkassõ – viimase laeva vastuhakk” ja Jaroslav Lodõhini film „Metsikud väljad”.

Avatud on annetusnumbrid 9009003 (10 eurot) ja 9009191 (25 eurot), millele helistades laekub toetus mittetulundusühingu Slava Ukraini arvele. Annetada saab ka otse Slava Ukraini arvelduskontole EE727700771007665845, märkides makse saajaks MTÜ Slava Ukraini ja makse kirjelduseks „Annetus”.

Annetusi kogub ka organisatsioon Internationl Coalition for Filmmakers at Risk, kes on asutanud Ukraina filmitegijate toetamiseks spetsiaalse fondi, mille aadress on https://icfr.kentaa.nl/donate.

Jaga
Kommentaarid