Sünge signatuur

Birk Rohelend on romaanikirjanikuna leidnud rohkelt inspiratsiooni just krimkadest, võttes eeskujudeks just Agatha Christie, Arthur Conan Doyle’i ning viimase aja lemmiku Stephen Kingi. ,,Kingil on suurepäraselt õnnestunud leida see tasakaal inimlikkuse ja sünguse vahel. Müts maha!’’ kiidab Birk ja püüab suurmeistrilt ka ise õppust võtta. Ta viskab õhku mõtte, et krimilood on alati natuke toimetuleku lood - kuidas lahendada neid olukordi, mis on sünged või kurvad. Sel teemal on Rohelend sattunud diskussiooni ka teise kirjanikuga. Viimase nägemusel peaks just kirjanik alati looma nii-öelda täiusliku paradiisi, kuhu lugeja saab enda elust põgeneda. Birki puhul on aga vastupidi, sest tema teostest leiab tumeda maailma, millega võrdluses tundub lugeja enda elu hoopis roosilisem.

Rohelennu romaanidest jookseb enamasti läbi omapärane sünge toon, mis kirjaniku sõnul on tahtmatult tema lugudega alati kaasas käinud. ,,Ma olen isegi mõelnud, et kas kunagi jõuan teoseni, kus kedagi ei mõrvata, keegi ei kao keegi ära või ei juhtu midagi kahtlast. See on minu signatuur. Ka filmidest eelistan ikka vaadata pigem õudukaid ja thrillereid, kui romantilisi komöödiaid.’’

Kirjutamine kui tempokas väljakutse

Kirjanikutöö kõrvalt on Birk Rohelend loonud ka mitmete telesarjade stsenaariume, neist tuntuim kindlasti kodumaine hitt ,,Padjaklubi’’. Kuigi Rohelennul on ka hetkel käsil krimiromaani kirjutamine, möödub skripti loomine tema jaoks siiski lennukamalt. ,,Stsenaariumi puhul hakkan oma peas justkui filmi vaatama ja lihtsalt kirjutangi seda, mida näen. Romaaniga on vaeva ikka palju rohkem. Vahel küsin endalt, et miks ma seda üldse teen,’’ mõtiskleb Rohelend, kuid lisab, et ka seriaaliloomel on omad väljakutsed. Eesti turule on väga omane kiire tempo, millega sarjad valmivad, mis lisab omaette pinge ka stsenaristidele. Lugu tuleb kiiresti välja mõelda, lihvida ning seejuures hoida ka kvaliteeti, mis on Rohelennu sõnadega ‘’väga suur challenge’’.

Sari täis müstikat

Hetkel toimuvad uue kodumaise sarja ,,Musta kivi saladus’’ võtted, mille stsenaarium on tulnud Birk Rohelennu ja Mihkel Seederi sulest, kuid loo originaalidee pärineb aga ,,Kättemaksukontori’’ loojalt Mihkel Ulmanilt. Seriaali keskmes on neli noort, kes moodustavad oma detektiivibüroo ning asuvad uurima viis aastat tagasi kodulinnas kadunud Mirjami müsteeriumit. ,,Sari on põimitud müstiliste elementidega, mis on Mihkel Ulmani puhul ehk isegi tavaline. Kuid loo arengus juhtub selliseid asju, mida varem ei ole veel Eesti sarjades nähtud,’’ tekitab Rohelend sarja ümber põnevust ning ootab huviga, kuidas kodumaine publik selle vastu võtab.

Eesti oma ,,Stranger things’’

Ulman võttis verivärske seriaali üheks eeskujuks ülemaailmse menuki ,,Stranger Things’’. Juhtumisi on tegu just Rohelennu läbi aegade lemmiksarjaga ning sellest said stsenaristid omakorda veelgi innustust. ,,Skripti kirjutamise vahepeal vaatasime Mihkliga ikka vahepeal ,,Stranger Thingsi’’ uut hooaega ja saime tohutut inspiratsiooni. Ma loodan, et me suutsime midagi samaväärselt ägedat ka siin teha,’’ sõnab Birk paljutõotavalt ning usub, et ka ,,Musta kivi saladusest’’ leiab igaüks endale suurest tegelaste ansamblist oma lemmiku.

Kuldne koostöö jätkub

Birk Rohelennul on hetkel käsil ,,Kes tappis Otto Mülleri?’’ teise raamatu kirjutamine, mille pealkirjaks saab kirjaniku sõnul ilmselt ,,Liiga palju armastust’’. On lootust, et kuldne koostöö Mihkel Ulmani ja Mihkel Seederiga ka jätkub, sest stsenaristide triol on varuks juba mitmeid põnevaid mõtteid tulevikuks.

Põnevussari ,,Musta kivi saladus’’ jõuab esimese hooajaga vaatajateni juba käesoleval sügisel Elisa Huubis. Sarjas astuvad üles Hendrik Toompere, Piret Krumm, Tõnu Oja, Mart Müürisepp jpt. Seriaali produtsent on Raivo Suviste.