Teiste seas tulid mereteemalist kunsti uudistama kultuuriminister Heidy Purga elukaaslase Jaanus Rohumaaga, telemees Teet Margna, majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo, ettevõtja ja kunstikollektsionäär Enn Kunila jpt.

Eksponeeritud on Julie Wilhelmine Hagen-Schwarzi, Kaljo Põllu, Evi Tihemetsa, Peeter Ulase, Olev Subbi, Tiit Pääsukese, Aili Vindi, Mall Nukke, Kristi Kongi ja paljude teiste hinnatud kunstnike looming.

Väljapanekul esitatud valik tutvustab meremaali läbivaid teemasid, nagu sadamad, laevad ja purjekad, inimene vastamisi merega, kunstnike loomingulised reisid, meri loodusvaatena ning abstraktses vormikeeles. „Meri on oma muutliku näoga olnud kunstnikele lõputu inspiratsiooniallikas. Aga mitte ainult kunstnikele. Igaüks, kes vaatab seilavaid laevu, lainete loksumist või möllavat tormi, tajub midagi erilist. See võimalus on meil ka merekunsti nautides. Seepärast ma seda kogungi,“ toob kunstikoguja Tiit Pruuli välja, mis teda meremaalide juures paelub.

Näituse kuraatori Kadri Asmeri sõnul hõlmab Tiit Pruuli enam kui 400 teosest koosnev mitmekülgne kunstikogu eri perioodide ja kunstnike loomingut. „Seal on nii kunstiajaloo kuulsuste kui ka asjaarmastajate töid, mis annavad kinnitust, et erakogu kujunemise taga on kollektsionääri puhas kiindumus mere vastu. Meremaali ajalukku süvenedes näeme, et teostes on nii intriigi kui ka ajastu peegeldusi, ja see tõuseb selgelt esile ka Pruuli kogu tervikpildis,“ märkis Asmer.

Näitus annab võimaluse tutvuda ühe väikese osaga maailmarändur Tiit Pruuli erakogust ning kogeda meremaali eripalgelisi tahke – sarnaselt merega on ka merekunstil loendamatul arvul ilmeid ja tujusid.

Näituse kuraator on Kadri Asmer, kujundaja Peeter Laurits, graafiline disainer Külli Kaats. Näitus valmis koostöös Go Group’iga. Näitusega koos on valminud ka raamat „Purjed heisata! Tiit Pruuli kunstikogu“ (Go Group, 2023). Raamatu koostajad on Kadri Asmer ja Tiit Pruuli, kujundaja Peeter Laurits.

Näitus on külastajatele avatud 15. oktoobrini 2023.