Lugu sellest, kuidas pärnakad jõeääre vabaks jooksid
Viimastel aastatel leiab aina enam suvepealinna külastajaid ja kohalikke elanikke mere asemel mõnusat äraolemist ja tegevusi hoopis Pärnu jõe äärest. Üks oodatumaid õhtuid selle kauni jõe kaldal saab olema 5. juunil kui esmakordselt toimub seal minifestival River Riff koos Dagö, Sibyl Vane’i ja Haldiga. See, kuidas Pärnusse mõnus jõeäärne ala tekkis, on aga hoopis erilisem lugu.
Bussijaamast vaid sajakonna meetri kaugusel endise remondi- ja ehitusvalitsuse jõeäärsel territooriumil avanev vaatepilt on tuttav neile, kes käinud Telliskivis selle sünni aegu või praegu jõudsalt arenevas Põhjala tehases. Nõukogude koleindustriaal lõimub siingi tallinlastele tuttava moodsa minimalismi ja nutikusega. Oma põhifunktsiooni menetanud hoonete taas elule äratamine on muidugi igati tervitatav ja pärnakatel on see õnnestunud üsna hästi.
Kusjuures selle piirkonna külastamise muudab eriti mugavaks see, et parkimiskohti jagub kõigile ja kaks tundi on parkimiskellaga võimalik täitsa tasuta parkida. See igavene häda väheste parkimiskohtade ja kitsaste tänavatega on erinevalt mereäärsest piirkonnast täiesti kadunud.
Kuigi tulijaid tervitab kaunis jõeäärne, on sellisel kujul see kant eksisteerinud vaid mõned aastad. Nõukogude ajal oli rahva seas menuka kuurortlinna jõeäärne palistatud tihedalt tööstusettevõtetega. Ja seal toodeti päriselt kõike. Alates voodilinadest kuni õlleni. Mööblist kuni kalakonservide ja suuskadeni. Jõe ääres kohtusid professionaalsed nipernaadid, seadusi eiravad alaealised ja tööpõlgurid. Tavaline inimene sinna ülearu tihti ei sattunud ja veel vähem turistid.
2001. aastal asus kogukond Jüri Jaansoni eestvedamisel jõe äärt vabastama. Seda sõna otseses mõttes ja kamp aktiviste tegi seda joostes. Esimesel Jüri Jaansoni kahe silla jooksul läbis paarsada „hullumeelset“ Pärnu jõe mõlemad kaldad, mille läbimine oli tõeline väljakutse. Nad pugesid läbi võsa, aedade ja võitlesid ohtlikult ebatasase maastikuga. Jooksu võitis legendaarne Pavel Loskutov.
Kahe silla jooksust on tänaseks saanud traditsioon ja olümpiamedalisti tehtud pingutused jõe rahva kasutusse saamiseks on kandnud vilja, sest jõe kallastel kulgeb ca kümme kilomeetrit kaunist kallasrada, kust leiab mitmesuguseid võimalusi puhkamiseks ning vaba aja veetmiseks. Oma jõe ääre muutmine avalikuks ruumiks on olnud kahtlemata parim asi, mida end aastaid merelinnana defineerinud Pärnu on paarikümne aastaga teinud.
Erinäoliste maailmade kohtumispaik
Pärnu jõe äärest kesklinnas leiab kaks ägedat kontsertkohta. Esmalt õdusa Wunderbaari, mis muide sellel aastal muusikatöösturite auhindade jagamisel nimetati aasta parimaks kontsertpaigaks. Kolme Pärnu juurtega mehe üllast ideest sündinud koht on avatud olnud napilt aasta, aga juba on neist kindlasti kujunenud üks Pärnu ööelu tuiksooni. Lisaks Wunderbaarile on samas hoovis ühe endise autoremondi töökoja uste taga veidi väiksem kultuuriklubi Garaaž, mis võõrustab tihti obskuursemat niššimuusikat. Väärt kohad on külastajate sõnul mõlemad.
Kultuuri ja ööelu kõrval on selle piirkonna argipäeva keskmeks toidu- ja joogikohad. Esimesed julged, kes mõne aasta eest selle räämas tööstusalal asuvatele ruumidele elu sisse puhusid, olid restoran Kastrul, kohvik ja pagaritöökoda Leivakas ning kohvik Kohvila. Kolme ettevõtmise peale renoveeriti üks osa vanadest tootmishoonetest. Täna on sellele kolmikule lisandunud toidukohtadest veel suhsirestoran Lai.T ja jõe äärde on rajatud ka tapaseid ja kokteile pakkuv Baarcelona.
Üks põnevamaid osasid on muidugi otseselt jõepealseid tegevusi pakkuv Sun City keskus, kus leiab tegevusi kogu perega ja terveks päevaks. Nende kailt saab kohe ka Kalatakso nime kandva ettevõtmise abiga end koos seltskonnaga sõidutada parimatele kalavetele. Kalatakso eestvedaja Taavi oskab kala üles leida ja konksu otsa meelitada ka kõige ebatõenäolisematest kohtadest.
Kohalike ettevõtjate sõnul on jõe äärest kujunemas uus tõmbekeskus, kuhu leiavad tee nii kohalikud elanikud kui ka turistid. Wunderbaari eestvedaja Argo Karuse sõnul leiab jõe äärest autentse Pärnu. „See on Pärnu, mis ei ole mõeldud turistide peibutamiseks ja mille eesmärk ongi olla päriselt inimeste jaoks. Pärnu on märksa mitmekihilisem ja see väärib kindlasti avastamist.
Kohalik kogukond korraldab minifestivali
Wunderbaari avamisel 2022. aasta suvel mänginud Sibyl Vane’i kontserdile saabus nii palju külastajaid, et tuppa enam kõik ei mahtunudki. Möödunud talvel suviseid plaane pidades ja suurt lagedat parkimisplatsi vaadates tundus mõistlik proovida lõimida kogu see territoorium üheks festivalialaks. Sündis idee minifestivalist River Riff, mis kolmapäeval 5. juulil esmakordselt aset leiab.
Välilaval astuvad üles tänavu 25. sünnipäeva tähistav eestlaste suur lemmik Dagö, Pärnu levimuusika üks visiitkaartidest ehk Sibyl Vane ja muusik ning laululooja Haldi. Minfiestivalile saab sisse juba kell 17 kui kohalikud toidukohad alustavad külaliste kostitamist erimenüüdega, mis spetsiaalselt selleks õhtuks valmivad. Kell 19 alustavad muusikud, kes lubavad teha kontserdi nii, et laval hetkekski vaikust ei teki ja erakorraliselt ühinetakse üksteise lugudeks. Tuleb põnev õhtu, kus laval näeb kooslusi, mida varem pole nähtud. Soodushinnaga piletid River Riffile on saadaval kuni 30. juunini Piletitaskust.
Loe ürituse täpsemalt ka SIIT.