Pärast kahte Seattle’is asuvas Lumen Fieldis toimunud kontserti täheldas seismoloog Jackie Caplan-Auerbach mõlemal õhtul piirkonnas 2,3-magnituudilist maavärinat, vahendab CNN.

Swifti värinaks kutsutavat fenomeni saab võrrelda 2011. aastal samas piirkonnas toimunud nn Elaja värinaga. Toona panid kohaliku Ameerika jalgpalli meeskonna Seattle Seahawks hullunud fännid maa vappuma, kui pallur Marshawn Lynch alias Beast Mode (Elaja Režiim – toim) tegi väga tähtsa touchdown’i. Ka siis täheldati väikest maavärinat, kinnitas seismoloog Caplan-Auerbach.

Lääne-Washingtoni ülikoolis töötav Caplan-Auerbach nägi võrdlust ühes kohalikus maavärinate huviliste Facebooki grupis ja asus asja uurima.

„Ma analüüsisin mõlema kontserdiõhtu infot ja märkasin kohe, et seal oli selge sarnane muster,“ rääkis teadlane ja lisas, et „kui õhtute andmeid omavahel võrrelda, on nad sisuliselt identsed“. 22. juuli ja 23. juuli õhtu põhivahe on üks 26-minutiline langus. „Ma küsisin üle ja 23. juulil kontsert viibis ligi pool tundi, seega kõik klapib,“ sõnas Caplan-Auerbach.

Kuigi nn Swifti värina ja nn Elaja värina vahe on vaid 0,3 magnituudi, siis tegid seismoloogi sõnul popstaari fännid spordisõpradele ära. „Vappumine oli kaks korda suurem, kui nn Elaja värina puhul. See oli kohe kindlasti topeltsuur.“

Seismoloog tõi esile, et kahe värina vahe oli maa vappumise kestuses. Kui spordiüritusel kestis vappumine peale sooritust kõigest mõne sekundi, siis Swifti kontserdilt kogutud üle kümne tunni andmed kinnitasid, et muusika, rahva karjumise ja hüppamise ning liikumise mõjul kestis vappumine mitu korda kauem.

CNN rääkis ka ühel Seattle’i kontserdil käinud naise, Chloe Melasiga, kelle sõnul pole ta kunagi midagi sellist kogenud. „Sa päriselt tundsid, kuidas maa jalge all liigub. Mu kõrvades siiani piniseb,“ rääkis ta.

Ka Swift ise tundis vist neil õhtuil olnud energiat, sest kirjutas hiljem Instagrami postituse, milles tänas Seattle’i publikut kaasa elamast. „See oli täiesti ausalt üks mu lemmiknädalavahetusi,“ lisas ta.

Swifti tuuri „Eras“ järgmine kontsert toimub sel nädalavahetusel Santa Claras, millele järgnevad kuus Los Angelese kontserti. Pärast neid suundub popstaar USA-st välja ja esimese USA-välise kontserdi annab ta 24. augustil Mehhikos.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid