„Mind väga häirib, et politsei sisejuurdlus kiiresti lõppes... Ja otsustati, et nad tegid kõik õigesti,“ sõnab sel suvel Beach Grindi festivali järgselt politseikambris surnud noormehe isa.

20aastane Raplamaalt pärit noormees oli hiljuti tulnud ajateenistusest. Ta teenis küberkaitses ja töötas IT -alal. Unistused olid tal suured ja ta lootis välismaale õppima minna.

Tänaõhtune Laser võtab ette protokollid, sisejuurdluse dokumendid ning paneb detailid ajajoonele, et aru saada, mis läks tol ööl valesti ja kes vastutab, et noor mees vaid kolm ja pool tundi hiljem politsei arestikambrist surnuna leiti.

„Meie põhiteema kõikidel üritustel ja festivalidel on see, et kui inimene on uimas, siis me ei jäta seda inimest üksinda. Mitte kunagi ei jäta üksinda,“ selgitab Tervise Arengu Instituudi vabatahtlik Marit Oja, kes käis sel suvel kokku seitsmel nädalavahetusel üritustel või festivalidel, et pakkuda seal narkokahjude vähendamise teenust.

Oja sõnul kasutavad ⅔ peokülastajatest keelatud aineid. Reovee uuringud näitavad, et nädalavahetustel tõuseb Eestis hüppeliselt narkootiliste ainete tarvitamine. MDMA, Ecstasy, kokaiin, amfetamiin ja kanep on täiesti tavaline peokultuuri osa. Neid tarvitab iga neljas täiskasvanu ja iga kolmas noor. Kui midagi peaks tarvitamise käigus juhtuma, on tõenäoliselt kiirabi esimene koht, kust abi otsitakse.

Töötame läbi Kiirabi Liidu poolt väljatöötatud tegevusjuhendi kiirabi töötajatele. Siin on narkoteemast vaid napp tabel ja neli rida. Küsimus on, kas kiirabi teab, kuidas erinevad ained kehas käituvad.

„Ma võin teile kinnitada, et kiirabitöötaja tunneb ära, kas inimesel on eluohtlik seisund või ei ole. Eraldi amfetamiinikoolitusi meil läbi ei viida. Üldmeditsiiniline koolitus, arstid-õed on tervishoiukõrgkoolist ja küllap neile räägitakse seal ka meelemürkidest,“ selgitab Tallinna Kiirabi peaarst Adlas.

„Ta suri, kuigi oleks võinud abi saada,“ on surnud poisi isa pettunud.

„See on mürk, mida te tarvitate. Ma usun, et enamus inimesi on korra kuulnud, et see, mida te tarvitate, on ohtlik teie tervisele. Kas me peaksime siis praegu olema väga üllatunud, et see oht on realiseerunud,“ nendib Adlas.

Millised on ametkondade narkoalased teadmised? Kas protokollid, mille järgi viidi läbi korrektne uurimine on kaasaegsed ja arvestavad noorte tarbimisharjumusi? Sellest „Laseris“ täna õhtul kell 20:30 TV3s.