Telliskivisse kogunes reede õhtul pea 50 inimest, kelle hulgas oli nii lähedasi kui ka kaasteelisi fotokunsti teekonnal. Ave Sophia Tölpt avas oma kõnes näituse loomise protsessi ning piltide valikut, mis tehti tuhandete piltide seast. “Anke tehtud fotodest saaks avada veel mitmesugused näituseid ja eksponeerida tema töid kunagi ka Metropolitan Art muuseumis New Yorgis, kuhu ta oleks soovinud välja jõuda.“ Tölpt tänas eriliselt ka fotograaf Kaupo Kikkast, kes oli näituse loomise juures suunanäitajaks ja moraalseks toeks.

„Ankest arenes fotograaf, kes oskas tabada inimesi moel, mis avas nende tõelise olemuse. Eriliselt hästi tabas ta oma töödes just lapsi ja enim armastaski ta portreesid, mis jutustasid oma lugu, süüvisid inimesse ja lõid unikaalse vaatenurga. Anke väärtustas oma loomingus aega ja hetki, mis kannavad endaga kaasas midagi enamat ja inspireerivad aina rohkem elama. Näitusele põhiliini moodustabki hetkelisus ja spontaansed tabamused. Eluajal jõudis ta teha kümneid tuhandeid pilte ja tema pildistamise kõrghetkedeks võib nimetada kõige viljakamaid aastaid 2018–2019. Valitud seitseteist teost annavad edasi nii tema unikaalset silma kui ka annet,“ sõnab näituse kuraator Ave Sophia Tölpt.

Anke Elliku õpetaja, Eesti fotograafia üks eestvedajatest Kaupo Kikkas, tõdeb, et tegu oli süvenenud fotograafiga, kes proovis alati otsida oma teed ja mitte leppida olemasolevaga, mis on juba kellegi teise poolt võetud: „Mulle tundus, et ta alles hakkas oma fotograafilisele teele kohale jõudma, nii et võime vaid püüda ette kujutada kõiki neid pilte, mis elu lühiduse ebaõigluses tegemata jäid“. Kikase sõnul annab Anke meile oma piltide kaudu kätte igaviku teeotsa, mis aitab samal ajal mõista iga hetke olulisust, ning saavutab seeläbi poeetilise mõõtme.

Näitus „Hetkepüüdmise poeesia. Anke Ellik. Retrospektiiv“ on avatud 30. novembrini Telliskivi Loomelinnaku konteineri pop-up galeriis, näitus on avatud ööpäevaringselt. Annetuse tegemiseks vaata lähemalt: kingitudelu.ee.

Kuraator: Ave Sophia Maria Tölpt

Graafiline disain ja produktsioon: Viktor Gurov

Installeerija: Hans-Otto Ojaste

Tekstid: Ave Sophia Maria Tölpt, Kaupo Kikkas

Algataja: Eike Lepp