Kell 19 Alexela kontserdimajas algaval vaatemängulisel tseremoonial kuulutatakse välja PÖFFi elutööauhinna ja Bruno O’Ya noore näitleja stipendiumi laureaat. Õhtut juhib Ingmar Jõela.

Esimest korda Eestis jõuab ekraanile audiovisuaalne kunstiprojekt, mis põhineb maailma tuntuima tänavakunstniku Banksy Ukraina seinamaalidel – vaataja asetatakse nende jälgedes kõndides silmitsi sõjapurustustega.

Festivali avafilm on Serbia režissööri Dragan Bjelogrlići põnevusdraama „Süsteemi valvurid“, mille aluseks on vähetuntud tõsielulugu Jugoslaavia salajasest tuumaprojektist, mis väljus kontrolli alt. Film juhatab ühtlasi sisse tänavuse fookusprogrammi, mis on pühendatud Serbia, Horvaatia, Sloveenia, Montenegro ja Põhja-Makedoonia filmikunstile.

Kokku on 3.–19. novembrini toimuva festivali kavas 236 pikka ja 292 lühikest filmi 73 riigist. 20 000 euro suurusele peaauhinnale kandideerib 21 filmi. Žürii tööd juhatab nimekas Taani näitlejanna Trine Dyrholm.

Festival võõrustab ligemale 1700 külalist rohkem kui 50 riigist.

„Kui ma mõtlen PÖFFile, siis meie lugu on ellujäämise lugu. 27 aastat oleme olnud teie jaoks olemas, vaatamata majanduskriisidele, koroonapandeemiale, Ukraina sõjale, maailma raputavatele looduskatastroofidele, tuultele ja tormidele... – ja oleme koos oma vabatahtlike ja toetajatega edasi seni, kuni on olemas filmimehi ja naisi, kes jaksavad ja tahavad teha filme, kuni on olemas inimesi, kes tahavad neid vaadata,“ kirjutab PÖFFi juht Tiina Lokk festivali kataloogi eessõnas.

Festivali esitlevad tänavu Elisa ja Nordic Hotel Forum. Elisa panustab eesti kultuuri jätkusuutlikku püsimisse, luues ja pakkudes kodumaist audiovisuaalset toodangut ning toetades filmikunsti. Nordic Hotel Forum on olnud PÖFFi külaliste koduhotelliks alates 2008. aastast, 2019. aastal pälviti ka kultuurisõbra tiitel.