„Elu ja armastuse“ kirglikus ja vastuolulises armastusloos astuvad peategelastena üles Karolin Jürise (Irma), Mait Malmsten (Rudolf), Loviise Kapper (Lonni) ja Ursel Tilk (Eedi), filmi režissöör on Helen Takkin, stsenaariumi autorid Martin Algus ja Helen Takkin.

Tänavu möödus romaani „Elu ja armastus“ ilmumisest 90 aastat. Paljude eestlaste jaoks on tuttav sama algmaterjali alusel valminud ja 1985. aastal ETV eetrisse jõudnud Gunnar Kilgase telelavastust „Rudolf ja Irma“, kus mängisid Evald Hermaküla, Elle Kull, Aleksander Eelmaa, Leida Rammo, Viire Valdma, Ita Ever ja Ines Aru. „Elu ja armastus“ on olnud ka erievate teatrite repertuaaris. Täispikk mängufilm valmis romaani ainetel aga esimest korda.

„Elu ja armastuse“ stsenaristi Martin Alguse sõnul oli pea sada aastat tagasi kirjutatud loo kallal töötades omaette väljakutseks leida kõnekaid paralleele praeguse ühiskonnaga. „Ajad ja inimsuhted on alati omal moel erilised, kuid kõik kasvab ju välja samast pinnasest, toimugu lugu siis täna või minevikus.“

Raamatukogude laenutusstatistika kinnitab, et Irma ja Rudolfi armastuslugu kõnetab inimesi ka tänapäeval. Kui Vikerraadio valis rahvahääletuse teel välja eestlaste lemmikuid armastusromaane, siis jõudis esikümnesse vaid üks kodumaise autori teos. Tammsaare „Elu ja armastuse“ hääletasid raadiokuulajaid koos Bronte „Jane Eyre’i“ ja Remarque’i „Arc de Triomphe’iga“ edetabeli tippu.

Filmi režissöör ja stsenarist Helen Takkin tõi välja, et võrreldes raamatuga toimub filmi tegevus läbi naistegelase prisma. Muudetud on ka ajaloolist konteksti, mille taustal sündmused aset leiavad. „Tammsaare inspireeris mind ja me astusime tema looga dialoogi. Nii selles raamatus kui ka meie filmis on sama filosoofiline küsimus: Mis on armastus? Filmi nelja peategelase usk armastuse olemusse on erinev. Sellest tekkiv konflikt ehitab üles põneva loo. Lõpuks jääb vaatajal otsustada, mis on õige vastus.“

„Elu ja armastus“ on lühifilmide ja reklaamidega auhindu võitnud režissöör Helen Takkini debüütmängufilm. Filmi produtsent on Taska Filmist Kristian Taska ja Adeele Tähemaa („O2“, „Talve“, „Nimed Marmortahvlil“, „1944“, „Apteeker Melchior“) ning Apollo Film Productionsist Tanel Tatter ja Veiko Esken („Talve“, „Soo“, „Apteeker Melchior“). Filmi operaator on Alvar Kõue, kunstnik Kamilla Kase, kostüümikunstnik Anu Lensment, helilooja Mick Pedaja, stsenaristid Martin Algus ja Helen Takkin.

Filmi peaosades Karolin Jürise (Irma), Mait Malmsten (Rudolf), Loviise Kapper (Lonni) ja Ursel Tilk (Eedi). Teistes rollides Markus Luik, Alo Kõrve, Markus Habakukk, Tõnis Niinemets, Steffi Pähn, Kristiina-Hortensia Port, Getter Meresmaa, Helgur Rosental, Mihkel Kabel ja Laura Kukk.

„Elu ja armastuse“ Tartu esilinastus toimub 13. veebruaril. Kinokavadesse üle Eesti jõuab värske film 16. veebruariks, kuid valitud kinode kavades on juba eelseansid.