Fred Jüssi sündis 1935. aasta 29. jaanuaril Arubal. Ta saabus Eestisse 1938. aastal, kui oli kolmeaastane.

1953. aastal lõpetas Fred Jüssi Tallinna 20. keskkooli ja astus õppima Tartu Riiklikku Ülikooli bioloogia erialal, lõpetades ülikooli 1958. aastal. Pärast seda töötas ta paar aastat Hiiumaal Emmastes õpetajana.

Jüssi on töötanud Eesti NSV metsamajanduse ja looduskaitse ministeeriumis looduskaitseinspektorina ning olnud ka Eesti Raadio kaastöötaja.

Esimene kokkupuude fotograafiaga oli tal 1948. aasta paiku. 1975. aastal tegi ta esimesed iseseisvad helilindistused Laukasool ja Loobu jõe ääres metsas ja hakkas sellest ajast peale pidama jahti looduse häältele.

Fred Jüssi on kirjutanud raamatuid ja artikleid, avaldanud fotoalbumeid, loodusteemalisi jutustusi, mõtisklusi ja heliplaate, osalenud raadio- ja telesaadetes, andnud intervjuusid ning pidanud loenguid.

Fred Jüssi kõige tuntumad raamatud on „Olemise ilu“ ja „Olemise mõnu“. Nendes teostes jagab ta oma vaimustust loodusest, räägib vaikuse väärtusest ja sellest, kuidas looduses olemine ja logelemine võib inimest sisemiselt rikastada.

2020. aastal linastus film „Fred Jüssi. Olemise ilu“, mis räägib loodusfilosoofist lähemalt. Filmi kirjeldati kui hümni aeglasele elule.

Jüssi pälvis 1998. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgi, 2006. aastal riigivapi III klassi teenetemärgi. 2017. aastal pälvis ta rahvusmõtte auhinna ja 2019. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia elutöö eest.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid