See on tänavu ainus eestlaste rekord, mis avaldatakse koos pildiga “Guinnessi maailmarekordite” kõigis erinevates keeltes väljaannetes. 24 keeles ilmuva raamatu tiraaž on tänavu üle kahe miljoni ning kokku on seda müüdud üle saja miljoni eksemplari. Eesti keeles ilmub raamat viiendat korda, teatas kirjastus Tänapäev.

Eestlaste nimel on ka järgnevad ametlikud rekordid:

Pikim maadlusvõistlus

Pikim registreeritud maadlusvõistlus peeti 1912. a Stockholmi OM-il, see kestis 11 tundi ja 40 minutit. Venemaad esindanud eestlane Martin Klein võitis tolles kreeka-rooma maadluse 75 kg kaalukategooria poolfinaalmatšis soomlase Alfred Asikaineni ja tuli hiljem hõbemedalile.

Kiireim 2000 m sõudmine ühepaadil

Meeste ühepaadi rekord on 6 minutit ja 35,67 sekundit (18,19 km/h).

Selle püstitas Leonid Gulov (Eesti) 5. augustil 1999 Plovdivis (Bulgaaria) juunioride MM-il. Täiskasvanute võistluste rekord kuulub sakslasele Marcel Hackerile ajaga 6.36,33. Sõudmise ametlikuks maailmarekordiks kinnitab rahvusvaheline sõudeliit ainult täiskasvanute võistlustel saavutatud tulemusi.

Parim naisekandja

Soomes Sonkajärvis korraldatakse igal aastal naisekandmise MM-e. 1. juulil 2000 läbisid 235 m pikkuse takistusraja kõige kiiremini — 55,5 sekundiga — eestlased Margo Uusorg ja Birgit Ulricht. Naisekandmise MM-e korraldatakse aastast 1992.

Kõige kangem alkohol

Enne Teist maailmasõda tootis Eesti alkoholimonopol 98% alkoholisisaldusega kartulipiiritust.

Eakaim Eurovisiooni lauluvõistluse võitja

Taanit esindanud vennad Jørgen Olsen (49) ja Niels Olsen (45) võitsid 2000. aastal Stockholmis Eurovisiooni lauluvõistluse. Kopenhaagenis 2001. a toimunud võistluse võitsid Eesti lauljad Tanel Padar ja Dave Benton, kellest viimane oli samuti 49-aastane.

Pikimate aistega üle võlli kiikumine

Üle võlli kiikumise aiste rekordpikkus 7,02 meetrit. Selle ületas Andrus Aasamäe 21. augustil 2004 Haapsalus. Naiste rekordi (5,91 m) omanik on Kätlin Kink Viljandimaalt. Reguleeritava pikkusega aistega kiige leiutas Ado Kosk (Pärnu) 1997. aastal ja spordiala kannab sellest ajast nime kiiking.

Kiireim naiste 500 m trekisõit lendstardist

Erika Salumäe (endine NSV Liit) läbis 6. augustil 1987 Moskvas trekisõidus vedajata lendstardist 500 m rekordajaga 29,655.

Enim naiste laskesuusatamise MM-tiitleid

Eestlane Kaija Parve (endine NSV Liit) on võitnud seitse meistritiitlit: viis neist teatenaiskonna liikmena ja kaks individuaalaladel.

100x1 km teatekõndimine

100 inimest läbisid 8 tunni 45 minuti ja 40,8 sekundiga kilomeetrise teatekõndimise distantsi 2. mail 1998 Särevere staadionil Järvamaal.

Suurim tikk

2004. aasta novembris valmistas Estonian Match Viljandis maailma suurima tiku, mis oli 6,235 m pikk ja läbimõõduga 27,5 cm. Haavapuust tikk tõmmati põlema metsatõstuki abil ja sellega tähistati tikuvabriku 100. juubelit.

Ehkki sageli väidetakse vastupidist, ei ole maailmarekordid Eesti laulupeod (ja see ei ole ka suurim koor), sõna “jäääär”, 100x1 km lestadega teateujumine, Võrus korraldatud sabatants ja Püssirohu õllerestorani lae kõrgus.

Eestlaste nimele kuulusid varem järgnevad rekordid, mis ületati möödunud aastal:

- Kõrgeima Lego klotsidest torni rekord on nüüd 28,19 m, mis ehitati Californias Carlsbadis. (Lauluväljakul ehitatu oli 24,91 m)
- Ajaloo pikim inimkett ei ole enam Balti kett (595 km ja ca 2 miljonit inimest). 2004. aasta detsembris ühinesid 5 miljonit Bangladeshi elanikku inimketis Teknafist Tentuliasse, mis oli umbes 1050 km pikkune vahemaa.
- Mullu löödi üle ka Erkki Kõlu anekdoodirääkimise rekord (362 anekdooti ühe tunniga). Uus rekord on 499 anekdooti tunnis ja selle püstitas inglane Tim Vine 2004. aasta oktoobris Soho teatris.

Kirjastus Tänapäev palub Guinness World Recordsi palvel rõhutada, et keegi ei üritaks püstitada rekordit enne vastavate nõuete täpsustamist. Rekordipüstitamise taotlus tuleb esitada Guinnessi maailmarekordite peakorterisse Londonis ja seda saab teha läbi nende kodulehekülje www.guinnessworldrecods.com

Pärast taotluse esitamist saadab GWR kõigile vastuse, kas rekordi vastu tuntakse huvi ja millised on rekordikatsele esitatavad tingimused.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid