Juunis 1913, seega 96 aastat tagasi, alustas Johannes Pääsuke koos reisikaaslase H. Volteriga Eesti Rahva Muuseumi lähetusel oma ligi kahekuist rännakut, mis algas Narvast ja viis mööda Põhja-Eesti rannikut läbi Keila, Haapsalu ning Lihula Muhu- ja Saaremaale. Suur osa teekonnast käidi jalgsi, kaasas raske filmi- ja fotovarustus ning muu reisiks tarvilik. Muuhulgas korjati veel vanavaragi ja Pääsuke ei unustanud oma kirjades lisamata näpunäiteid tulevastele korjajatele, teatas Eesti Rahva Muuseum.

Tael ja Õunapuu plaanivad kõndida 10 päevaga Narvast Tallinna alla. Kui Pääsuke ja Volter läksid vahepeal Rakverest edasi rongiga, siis Tael ja Õunapuu loodavad minna kogu tee mööda põhjarannikut jalgsi. “Kui Pääsukese päevikus oli kirjas, et kogu aeg oli tee tuuline ja vihmane, siis on karta, et meid ootab sama,““ nentis Õunapuu.

Täna õhtust võib teelolijate päevikut jälgida veebi vahendusel: jalgsieestimaal.blogspot.com

Eesti fotograaf ja esimene elukutseline filmimees Johannes Pääsuke (1892 –- 1918) töötas fotograafina peamiselt ERMi kaastöölisena ja peaaegu kogu tema fotopärand — 1134 fotot ja veidi vähem klaasnegatiive — on hoiul ERMis. Pildistused on näiteks maainimestest ja ehitistest mitmelt poolt Eestist ning ka Tartu kesklinna- ja agulivaateid aastast 1914. Loe Pääsukesest veel.