“Kosmonautikapäev on rajajoon, mis esimese orbitallennuga tähistab planetaarse inimese kosmiliseks muutumist. Eestlane on ilmaruumiga rohkem, kavalamalt ja perspektiivsemalt seotud kui tänane inimene seda teab,” ütles sündmuse eestvedaja Igor Volke. “Meie mõõde semiosfääri, kosmosesse ja tulevikuperspektiividesse kangastuvad reedesel lühifoorumil ja järgneval meeleergastusel.”

Foorumi peateema on “Eesti teel maailmaruumi”. Astrofüüsik, Riigikogu esimees ja “kosmosemutt” Ene Ergma räägib kosmoseprogrammidest ja Eesti võimalikust seotusest nendega. Läbi videopildi jutustab rahvaluuleteadlane Mikk Sarv eestlastest kui täherahvast ning noor astronoomiahuviline Mari-Liis Aru viib publiku kurssi kosmose hõivamise ajalooga.

Tagasi- ja edasivaadet inimkonna kosmilistele ambitsioonidele pakuvad Eesti tuntuim kosmoseteadlane ja universumi kärjekujulise struktuuri ja tumeda aine üks avastaja Jaan Einasto ning Eesti esimese satelliidi EstCube-1 eestvedaja ja värske Ökuli auhinna laureaat Mart Noorma.

Sündmusele paneb muusikalise punkti tähelaps Iiris – hinnatud lauljanna, kelle loomingus on esindatud nii astronaudid kui tulnukad ning sise- ja väliskosmilised dimensioonid.

Sündmust salvestab Raadio 2 saade “Hallo, Kosmos!