„Loomelabor” on avatud mõtlemisega motiveeritud noorte suvekool, mille keskmes on loova muusikalise mõtlemise arendamine. See on suvekool noortele, kellele meeldib muusikast mõelda, seda uurida ja ise luua. Peamine sihtrühm on muusika- ja huvikoolide vanemate klasside õpilased ning gümnaasiumi- ja keskastme õpilased. Oodatud on kõikide muusikaerialade õpilased, eeltingimuseks nooditundmine ja soovitavalt mõne instrumendi mängimine tasemel, mis võimaldaks oma loodud muusikat esitada. Fookuses ei ole pillimänguoskus, vaid loov lähenemine pillile ja selle mänguvõtetele.

SA Eesti Muusikafondi juht Kristo Matson näeb loova mõtlemise suvekooli olulisust ühiskonnas laiemalt: „Suvekoolis keskendume peamiselt muusikalise mõtlemise arendamisele, küll aga on loova mõtlemise oskus ja selle arendamine muutunud tänases ühiskonnas üha olulisemaks, sõltumata eriala valikust. Loomelabor on suviliselt ehe kogunemispaik, kus mitmed tuntud eesti heliloojad annavad põnevaid loenguid ning valgustavad oma loomelaborite saladusi. Eraldi tooksin esile hommikuloengud pillide hingeelust ja visuaalsest muusikast ning koha peal sündiva elektroonilise muusika, plaanis on ka öine happening lossimägedes. Laulude kirjutamisest ja oma loomingust tuleb rääkima Vaiko Eplik. Tänaseks on huvi olnud elav, registreerijaid on Kärdlast, Viljandist, Tallinnast, Tartust, Rakverest, Võhmast ja mujalt Eestist.”

Suvekooli kursuste jooksul on vaatluse all erinevad teemad, mis aitavad avada ja lahti mõtestada muusika loomise protsesse. Ühisloengute teemad on „Pillide hingeelu” (Tõnu Kõrvits), „Laulu loomise lugu” (Vaiko Eplik) ja „Visuaalne muusika” (Liis Viira). Lisaks sellele annab elektroonilistest vahenditest loengu helilooja ning näitleja Ardo Ran Varres, kes salvestab algmaterjali suvekooli igapäevahelidest ning loob nendest elektroonilise kompositsiooni. Osalejate individuaalsete juhendajatena on kaasatud heliloojad Tauno Aints, Liis Viira ja Tatjana Kozlova-Johannes.

„Praegu toimub Eestis regulaarselt noorte loomingukontserte paar-kolm aastas, peamiselt keskastme muusikakoolide kompositsiooniosakondade eestvedamisel. Paraku jäävad nendelt kontsertidelt kõrvale noored, kes ei õpi otseselt loominguerialal ja kellel puudub väljund eneseteostuseks,” põhjendab Loomelabori vajalikkust korraldaja Kristo Matson.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena