Koos temaga võistlevad töötegemises üle 500 Euroopa kutsekooli noore 41 erialal. Suurvõistluseni on jäänud vaid üheksa päeva ja täna vestleme Taimoga õppimisest, tööst ja ootustest eelseisvale suurvõistlusele.

Õppisid Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakoolis ehitust, miks valisid selle eriala?

Valisin ehituse eriala, kuna mulle lihtsalt meeldis tegeleda ehitusega ja füüsilist pingutust nõudva tööga. Olin ka enne kooli töötanud ehitusel ja see pakkus mulle huvi, nii otsustasingi minna õppima ehitust Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakooli.
Milliseid oskusi ja teadmisi oli vaja sisseastumisel?
Kooli sisseastumine ei olnud raske, tuli näidata ainult huvi eriala vastu, kõik muu juba tuleb õpingute käigus.

Mis on sinu eriala suurimad plussid?

Ma arvan, et kõige suurem pluss on see, et oskan ise oma kätega midagi teha ja ei jää tulevikus hätta.

Kuidas nägi välja õppetöö?

Teooriatunnid toimusid klassiruumides, kus räägiti erinevatel teemadel, tutvustati vajalikke töövahendeid ja -võtteid. Praktilist tööd oli väga palju, see toimus kooli ehituslaborites, kus laoti müüre, paigaldati kipsi, plaaditi, krohviti ning kui töö oli valmis, siis lammutas õpilane oma tehtud töö. Lisaks ehituslaboritele tehakse ka n-ö päris töid, näiteks remonditakse kooli siseruume või tehakse erinevaid välitöid.

Kus sa käisid praktikal?

Üldehituse õpingud sisaldavad suures mahus praktikat. Olen praktikal käinud Soomes, kus sain kõige huvitavama kogemuse plaatimises ja ühes Eesti väikses ettevõttes üldehitust tegemas. Praktikal sain aimu, kuidas töö tegelikult käib. Kõige olulisem on kliendi soovidega arvestamine ja töö kvaliteet. Koolis saad halva töö eest kehva hinde, aga päris elus võid jääda ilma palgata.

Kas täna töötad oma erialal?

Töötamist alustasin juba vaikselt kooli kõrvalt. Tänaseks on mul kool läbi ja tegelen plaatimisega, milles võistlen ka EuroSkills´il.
Kuhu tahad oma erialal jõuda?
Praegu tean, et tahan Eestisse jääda ja tänaseks on mul ka plaanid edasiõppimiseks.

Oktoobri alguses esindad Eestit Euroopa kutsemeistrivõistlustel plaatimises, kas oled ka varem võistelnud?

Olen võistelnud paaril korral üleriigilisel müürseppade võistlustel Jõulukellu ja tulemused olid head. Seejärel läksin võistlusele Noor Meister 2013, kus esindasin enda kooli juba plaatijana, tulemus oli super, kuna sain esimese koha. Kuldmedal avas mulle ukse ülemaailmsetele kutsemeistrivõistlustel WorldSkills, kus esindasin Eestit plaatijana. Nüüd siis olen minemas Euroopa meistrivõistlustele.

Mis on sinu ootused EuroSkills´ile?

Tahaksin saada head tulemust ja koju minna vähemalt meisterlikkuse medaliga.

Kuidas end suurvõistluseks ette valmistad ja kas tead, mis sind Prantsusmaal ees ootab?

Olen mitmeid kordi teinud võistlustööd läbi, kuid ikka leidub kohti, mida tuleks lihvida. Usun, et harjutamine teeb meistriks. Võistlusel pean 18 tunniga plaatima kaks seina ja põranda. Ühe seina peal on Eiffeli torn, teise peal kirik ja põrandale pean plaatima aastanumbri 2014. Tean ka, et võistlusülesanne ei tule päris sama, mis harjutuseks saadeti, seda muudetakse kohapeal veidi. Minu suur eelis on, et olen osalenud WorldSkills´il ja tean, milliseks võib võistlus kujuneda, näiteks on pealtvaatajaid tuhandeid, igal pool on fotograafid ja kaamerad jne.

Millist kasu annab EuroSkills´il osalemine sinu arvates?

EuroSkills annab väga palju uusi kogemusi ja seal näeb, kuidas teistes riikides sama tööd tehakse.

Miks peaks osalema kutsemeistrivõistlustel?

Kutsemeistrivõistlustel tuleb osaleda, kuna sealt saab kõvasti oskusi ja teadmisi juurde. Võistluste nimel peab pingutada, sest hea koht võib tagada sulle mitmeid tööpakkumisi. 

Miks soovitad õppida kutseõppes?

Kutseharidus on lahe. Mina sain kevadel koos kutsega ka gümnaasiumi lõputunnistuse ning edasiõppimiseks on kõik võimalused avatud.

2.-4. oktoobril toimuvad üle-Euroopalised kutsemeistrivõistlused EuroSkills 2014 Prantsusmaal Lille linnas. Võistlustel panevad oma oskused proovile üle 500 kutseõppuri 26 riigist, kelle seas on ka 14 vaprat eestlast: floristid, veebidisainer, graafiline disainer, trükkal, mehhatroonikud, plaatija, ehitusviimistleja, kokk, restoraniteenindaja ja IT-meeskond. Noorte osalemist rahvusvahelistel võistlustel koordineerib SA Innove.