"Ida" (Poola)

Poola kaasaegse kino hinnatuima autori Pawel Pawlikovski ("Dostojevski reisid", "Minu armastuse suvi") film "Ida" on meistriteos, mis valusal ja ilusal moel toob esile need traumad, moraalsed valikud ja näriva süütunde, mis idaeurooplase psüühesse on sügavale kinni istutatud. Filmi tegevus toimub 60ndate Poolas ja peategelasteks noor nunn ja tema tädi, kunagine stalinistliku režiimi teenistuja, kes otsimas noore naise sõja ajal mõrvatud vanemate viimset puhkepaika.

Eelmise aasta üks olulisemaid Euroopa filme "Ida" on nomineeritud Oscari ja Euroopa Parlamendi filmiauhinna LUX Prize kandidaadiks, on võitnud Londoni filmifestivalil parima filmi preemia, Toronto filmifestivalil FIPRESCI auhinna ning Varssavi filmifestivali Grand Prix. Mitmed filmisaidid peavad teost suurimaks soosikuks nii välismaise filmi Kuldgloobuse kui ka Oscari võidule.

"Leviaatan" (Venemaa)

Andrei Zvjagintsevi draama, mille tegevus toimub poolsaarel Barentsi merel ja räägib loo mehest ja tema võitlusest korrumpeerunud linnapeaga, kes tema maad himustab. Film valiti India filmifestivali peaauhinna võitjaks, Cannes'i filmifestivalil sai film parima stsenaariumi tiitli ning pühapäeval kuulutati ka Kuldgloobuse võitjaks.

"Timbuktu" (Mauritaania)

Prantsusmaa-Mauritaania draamafilm, mille režissööriks Abderrahmane Sissako. Film kandideeris Cannes'i filmifestivali peaauhinnale. Film räägib Mali linna Timbuktu vallutamisest islamisõdalaste poolt läbi lähistel oma rahulikku elu elanud karjapidaja ja tema perekonna.

"Metsikud lood" (Argentiina)

Must tragikomöödia, mille käsikirja autoriks ja režissööriks on Damián Szifrón. Tegu on antoloogiafilmiga, mis koosneb kuuest erinevast loost, mille kõikide ühendavaks jooneks vägivald ja kättemaks. Film kandideeris Cannes'i filmifestivali peaauhinnale.