Puuendel koosneb sõnadest puu ja endel ning tähendab pilti koos (lemmik)puuga. Puuendel tuli, et äratada metsarahvas ja meenutada meile kui loomulik ja nauditav on side loodusega. “Puud on inimese vennad! Võin omast kogemusest kinnitada, et puukallistamine on väga tervistav ja väestav,” tõdeb Puuendli kampaanias kaasa lööv Mees Metsast (tuntud ka kui Mart Müürisepp). Oma esimesed Puuendlid on juba saatnud ka Jan Uuspõld, Tanel Padar, Teele Viira, Contra, Mari-Liis Lill, Kristiina Ehin, Jaak Juske, Krister Kivi, Toomas Trapido, Juku-Kalle Raid ja paljud teised.

“Puud on elusolendid, kellega eestlane tunneb kokkukuuluvust. Mida paremini seda teadvustame, mida tugevam on see side, seda tervem on eestlane, eesti rahvas ja Eesti,” leiab Puuendli kampaania ellu kutsunud vabatahtlike koostööringi Hiiepaik esindaja Ingrid Peek.

Terve suve kestvas Puuendli kampaanias osalemine on lihtne: selleks tuleb teha puuendel ehk kallistada oma lemmikpuud, teha sellest pilt ning saata Hiiepaiga lehele aadressil puuendel@hiiepaik.ee. Kõik pildid lähevad üles hiidgaleriisse Hiiepaiga lehel hiiepaik.ee ja facebook.com/hiiepaik. Puuendleid näeb ka instagram.com/hiiepaik (lisa alati #puuendel) nutirakenduses ning sügisesel näitusel Viru keskuses.

Valiku, kellega pildil kallistada, teeb igaüks ise: see võib olla nime-, õue-, värava, hiie- või lihtsalt üks armas puu, millel pilk puhkab.

Rahvapärimus räägib, et hiiepuudelt on käidud nõu küsimas. Sageli kõnelevad vanemad inimesed puudega praegugi. Käsitsi metsatöö tegijad mäletavad, et puult tuleb raiumiseks luba küsida. Paljude eestlaste perekonnanimeks on Tamm, Mänd, Kask, Kuusk, Tammik, Kuusik ja paljud muud puud ja metsad.

Puuendli kampaania on sissejuhatuseks looduslike pühapaikade õhinapõhisele kaardistamisele. Eakaid sugulasi ja tuttavaid küsitledes on võimalik kõigil anda oma panus hävimisohus pühapaikade päästmisse. Kaardistamist ootab ligikaudu 5000 iidset hiit, püha kivi, allikat, puud jm looduslikku pühapaika.


Täpsemat infot Puudendli kohta leiad hiiepaik.ee lehelt. 

Vaata ka Puuendli Facebooki ja Instagrami.