Teadlaste ülesandeks oli töötada välja robot, mis on võimeline iseseisvalt sukelduma laevavrakkidesse. Allveearheoloogid soovisid robotiteadlastelt robotit, mis oleks piisavalt väike, hea manööverdusvõimega, liiguks vaikselt ja oleks suhteliselt odav. Valminud prototüüp vastab nendele nõuetele. Sellel on kaamera laevavraki filmimiseks, neli „uime“, et mitte põhjast muda üles keerutada ja selle hind on suhteliselt odav, juhuks kui see ära peaks kaduma.

„Seetõttu kasutab robot nelja sõltumatult juhitavat uimetäiturit, seda erinevalt tavalistest allveerobotitest, mis kasutavad edasiliikumiseks propellereid. Robot meenutab oma nelja uimega natuke kilpkonna või siis nelja kõrvaga allveejänest. Seetõttu kutsume seda robotkilpkonnaks, ehkki kilpkonna ehitamine polnud omaette eesmärk,“ kinnitab TTÜ biorobootika keskuse juhataja professor Maarja Kruusmaa. „Allveerobot U-CAT (Underwater Curious Archaeology Turtle) sai oma nime Facebooki nimevõistlusel ja sellele järgnenud hääletusel,“ meenutab professor Kruusmaa.

U-CAT suudab sukelduda saja meetri sügavusse ning töötab iseseisvalt. Kui tavaliselt töötavad allveerobotid propelleritega (kehvem manööverdusvõime ning veekogu põhjamuda üleskeerutamine), siis U-CAT töötab uimedega. See tähendab, et veekeeriseid tekib ülivähe ning salvestatav pildimaterjal on selge, samuti annab uimedega töötamine parema manööverdamisvõime ning robot saab töötada kitsamates tingimustes.

Sel suvel töötas U-CAT Tallinna lähedal Rummu karjääris, kus robot uuris vee alla jäänud ehitisi ja tehnikat. Kontrollitud keskkonnas teostas U-CAT erinevaid missioone alustades stabiilse trajektoori hoidmisest kuni hoonesse sisenemise ja sealt omal käel väljamanööverdamisega.

Vaatat pilte U-CAT-ist Milano EXPO-l SIIT!

Kilpkonnrobot asub EXPO Eesti paviljonis, mis on “puust pesakastidest” koosnev kolme korrusega galerii. Ameerika Ühendriikide telekanal CNN valis Eesti paviljoni 24 kõige muljetavaldavaima paviljoni hulka EXPO-l Milanos.

Roboti väljatöötamist toetas Euroopa Liidu 7. raamprogramm rahastades projekti ARROWS.