1. Ole ettevaatlik info postitamise ja avaldamisega veebis. Veeb on palju rohkem avatud kui tundub ning seal praktiliselt puudub anonüümsus ja privaatsus.

2. Provokatiivsed ja seksikad nimed ja pildid võivad äratada tähelepanu inimestes, keda Sa oma ellu ei soovi.

3. Seksuaalse sisuga piltide tegemine ja veebis avaldamine sealhulgas ka Sinust endast võib olla käsitletud kui lapspornograafia tekitamine ja levitamine, mis on seadusega karistatav.

4. Seksuaalse sisuga juttudesse sekkumine võib Sind kokku viia ahistajatega. Ära püüa neid „üle kavaldada“.

5. Kui avad oma arvuti failide jagamiseks või laed internetist faile alla, siis ole ettevaatlik, sest sellega võid oma arvutisse tõmmata materjale, mis ei ole sulle eakohased või lausa ebaseaduslikud.

6. Lapse seksuaalne ahvatlemine täiskasvanu poolt ning täiskasvanu poolt ettepaneku tegemine või kokkuleppe sõlmimine seksi eesmärgil alaealisega kohtumiseks on kuritegu. Peaksid sellest teatama oma vanemaid ja vajadusel politseid.

7. Kui Sa puutud veebis kokku isikuga, kes teeb sulle seksuaalse alatooniga lähenemiskatseid, siis tuleks temaga suhtlemine lõpetada kas veebikeskkonnast välja logides või blokeerides ning anda sellest juhtumist teada oma vanemale või mõnele teisele asjatundlikule täiskasvanule, interneti- teenuse pakkujale. Vajadusel võta ühendust politseiga (murelink@pol.ee). Ööpäevaringselt saad helistada Lasteabi tasuta telefonile 116 111.

8. Ära lase sõpradel oma käitumist ja põhimõtteid muuta. Kui surfad koos sõpradega veebis, siis ära tee koos nendega asju, mida Sa üksi ei teeks.

9. Ole ettevaatlik, kui otsustad minna kohtuma kellegagi, keda tead ainult interneti kaudu. Tegemist võib olla petistega. Võta sõber kaasa, ütle oma vanematele. Korralda kohtumine avalikus kohas. Veendu, et Sul on kaasas mobiiltelefon ning võimalus vajadusel kiiresti lahkuda.

10. Ära kiusa teisi internetis! Internetis suhtlemisel kehtivad samad viisakusreeglid, mis päriselus inimestega suhtlemisel.

11. Ära avalda oma isiklikke andmeid! Tänaval Sa vaevalt ütleksid võõrale oma täisnime, vanust, kodust aadressi, telefoninumbrit jne, samamoodi käitu ka võõraga internetis. Tea, et see inimene ei pruugi olla tegelikult see, kes ta väidab end olevat!

12. Ole teiste vastu viisakas! Internetis suhtlemine ei anna sulle õigust teistega halvasti rääkida või neid ebaõiglaselt kohelda. Tea, et isegi kui Sa ei kirjuta oma nime, on võimalik teha kindlaks, millisest arvutist kommentaar saadetud on.

13. Ära usu kõike, mida Sa internetist leiad, loed või kuuled! Internetis on palju asjalikku ja kasulikku informatsiooni, kuid seal on ka palju ebatäpset ja valet informatsiooni. Ole tähelepanelik info suhtes!

14. Kui sa näed üleskutset vihkamisele või vägivallale, siis räägi sellest oma vanematele, õpetajale, koolipsühholoogile.

15. Mõtle enne, kui midagi postitad! Kui oled midagi teele saatnud, siis seda enam tagasi võtta ei saa.

Allikas: Targaltinternetis.ee

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid