Kokku mängitakse festivali raames 10 erinevat etendust. Publik valis välja 5 tükki, mida üks teatrisõber kindlasti ei tohiks vahele jätta.


Kuldne Mask 2016

Draamakunstikool ja D.Krõmovi Laboratoorium / 08. ja 09. oktoober Vaba Lava

Puškini "Jevgeni Onegini" koguperetõlgenduses sukeldub eestlaste seas hästi tuntud lavastaja Dmitri Krõmov Puškini maailma ja üritab lasteteatri võtmes avada ukse segasesse täiskasvanute ilma, mida avavad neli eri rahvusest tegelast: soomlane, tšehh, prantslanna ja venelanna.

"Oneginit" mängitakse siin imitatsioonina harrastusteatri poolt: see on Puškini romaan, millest on saanud süžee teatri sees, nagu Pyramuse ja Thisbe lugu Shakespeare'i "Suveöö unenäos": naiivselt lihtsameelne lugu, mida publik vaatab heasoovlikult, muiates mitte nii palju näidatava kunsti enda üle, kui selle üle, millise kuuma kirega seda tehakse. Vahepeal näitlejad katkestavad mängu, lastes lendu padjast väljakistud sule ja võisteldes mitu minutit sule juhtimises sisemiste gaaside abil, teatades seejuures sulele, mis tundega ta lendama peab, aga et see jumala eest maha ei kukuks. Üldiselt see ongi teatri metafoor, loomevabaduse allegooria "nii kergelt tuule käes ta lendab".

Loe lähemalt SIIT.

Kuldne Mask 2016


Draamakunstikool ja D.Krõmovi Laboratoorium / 11. ja 12. oktoober Vaba Lava

Samuti Krõmovi lavastatud etenduses avaneb nn vene mentaliteet peaaegu rituaalses seenelemineku ettevõtmises. Krõmov on aga selles käigus leidnud mooduse, kuidas välja mängida terve põlvkonna saatuse.

Vene mõttemaailmas seostub seenelkäik millegi helgega, millegi sellisega, mis ühendab peret, sõpru ja isegi vaenlasi. See on nii kirg kui ka rahunemine üheaegselt, umbes nagu ühispalve või kiiretoimeline palderjan. Seenelkäigul on peaaegu müstiline tähendus, see on kaugel olmeasjadest, omamoodi Sinilinnu otsimine. Need, kes on lugenud Maeterlincki „Sinilindu” või näinud seda lavastust, mäletavad, millega see kõik lõppeb.

Loe lähemalt SIIT.

Kuldne Mask 2016

G. Tovstonogovi nim. Suur Draamateater / 10. ja 11.oktoober Rahvusooper Estonia

Moskvas jagatavatel Venemaa olulisimatel Kuldse Maski teatriauhindadel parimaks lavastajaks tunnistatud Andrei Mogutši lavale toodud Ivan Võrõpajevi näidend "Joobnud" avab kogu festivali suurejoonelise näitlejatööga.

Näidendi põhiteema on armastus. Armastada inimloomuses jumalikku. Joobnud olekul ei ole näidendis mingit pistmist olmega, seda ei tohi võtta sõna otseses mõttes – tegemist on kirgastumise metafooriga, elu tegeliku kulgemise tajumisega, meie silme all toimuva armastuse ja imega. Ühe öö jooksul toimuvad tegelastega imelised muutumised. See öö on vabaduse ja lootuste öö. Igal inimesel on võimalus muuta oma elu paremuse suunal, sellest see lavastus räägibki. Näidend „Joobnud” on mõeldud vabadele inimestele, kes on vabad stereotüüpidest ja eelarvamustest.

Loe lähemalt SIIT.
Kuldne Mask 2016

A. Raikini nim. Teater Satirikon / 14. oktoober Nordea Kontserdimaja

Tõelise vene psühholoogilise teatri traditsiooni jätkajaks peetava noore lavastaja Jegor Peregudovi töö "Inimene restoranist" toob lavale tähelepanuväärse näitleja Konstantin Raikini, kelle tunnustatud näitlejatöö väärib iga teatrihuvilise tähelepanu.

Lavastuse kese ja liikumapanev jõud Konstantin Raikini tegelane, kes oleks meid kokku kutsunud justkui selleks, et meie juuresolekul heita tagasipilk mõnele oma eluaastale. Teised tegelased ilmuvadki tema mälestustest, sünnivad tema sõnade kaudu nagu õhk (ja mõnda väga olulist tegelast, nagu naist, ei näidatagi, mis lisab loole dramaatilisust). Lavastaja Jegor Peregudovil on õnnestunud huvitavalt ja rütmilise täpsusega organiseerida seda mitmehäälsust – restoranikülastajad, kelnerid, muusikud, üürilised, Skorohhodovi sõber, habemeajaja, uksehoidja või keegi nimetud episoodilised tegelased. Kõik nad ilmuvad kergelt ja kaovad kergelt, keereldes ukseavades, välgatades korraks valgusvihus, toonitamata seda, et nad on mingil määral olulised. Paljud tegelased jäävad meelde täpse intonatsiooni ja elava plastika poolest, nagu Denis Suhhanovi esitatud kolm tegelast, neist eriti vatsakese ja lakutud juustega koolidirektor või Aleksei Jakubovi mängitud juuksur. Teised aga lasevad lendu vaid paar sõna ja tihti pole neid tervikuna nähagi...

Loe lähemalt SIIT.

Kuldne Mask 2016

Muusikaline komöödiateater / 17. ja 18. oktoober Rahvusooper Estonia

Festivaliprogrammile paneb punkti ameerika muusikal "Jekyll&Hyde". Eelmisel aastal Tallinna publiku südamed lavastusega "Chaplin" võitnud Peterburi Muusikalise Komöödiateatri esituses lavale jõudev etendus nimetati juba teist aastat järjest Kuldse Maski preemiatel parima operett/muusikali kategooria nominendiks. Lavastuse meeskond paistab silma laitmatu vokaalmeisterlikkuse ning visuaalse jõulisusega. Lavastuseks saabub Tallinna 150-liikmeline meeskond – tohutu tehniline tiim, orkester, koor, balletitrupp ja solistid.

Loe lähemalt SIIT.

Festival Kuldne Mask toimub Tallinnas ja Sillamäel 8.–18. oktoobrini.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid