Tunnustuse pälvis 13 Eesti ühiskonnategelast, ärimeest ja loomeinimest ning üks riik. Pidulikul sünnipäevaõhtul anti tunnustus üle neist kolmele: Eesti Antidopingu juhile Kristjan Portile, fotograaf Herkki Erich Merilale ja laulja Tanel Padarile.

"Soovime tunnustada inimesi, kelle algatusjulgus, vastutustunne ja ettevõtlikkus on viimase 25 aasta jooksul Eesti elu edasi viinud. Usume, et kartmatuks sündinud on kõik suured isiksused, kes oma tegude, ideede ja otsustega võiks meile kõigile eeskujuks ja inspiratsiooniks olla," ütles Baltmani kaasasutaja Meelis Milder Baltmani 25. sünnipäeva üritusel Tallinna Kultuurikatlas.

Baltmani kollektsioonijuht Kaja Milder andis laureaatidele üle kartmatute väärtuste märgi, kiili, kes juba aastaid paljusid Baltmani pintsakurevääre kaunistanud on. Märgi pälvisid sünnipäevaõhtul 14 kartmatut: Tõnu Kaljuste, Andrus Kivirähk, Hannes Tamjärv, Kelly Sildaru, Mart Poom, Andres Metspalu, Artur Taevere, Island, Elmo Nüganen, Indrek Kasela, Jüri Raidla, Kristjan Port, Tanel Padar ja Herkki Erich Merila.

Loe, miks need inimesed ja üks riik – Island – kartmatu väärtuse märgi pälvisid:

Kristjan Port
Ta ei ole mees, kelle mõtted antidopingu teemal alati kõigile meeldiks. Tema kartmatu hoiak ebaõigluse ja ebaaususe vastu spordis on miski, mis kaitseb neid väärtusi, mida iga väike ühiskond peaks hoidma. Kõik väärivad võrdseid võimalusi. Ja kõik väärivad ausat kohtlemist.

Tanel Padar

Ta on teinud nii mõndagi, mida paljud meist ei ole. Ja eriti suurt imetlust väärib tema pidev arenguenergia ja julgus, millega on ta võtnud ette äriõpingud või karmid spordivõistlused. Tema sisemine jõud on meile inspiratsiooniks.

Herkki Erich Merila
Tema käes on üks neist nähtamatutest võtmetest, mis viib meid täna Baltmani brändi tuumani. Tunnustame Herkkit selle eest, et ta on julgelt ja väljaspool oma isiklikku mugavustsooni tegutsenud selle nimel, et meie kultuuriruum oleks ilusam, mitmekülgsem ja rikkam.

Elmo Nüganen
Meie jaoks on ta kartmatu rätsep, kes on julgenud anda Eesti kultuuriloole juurde nii palju andekaid lavatähti, täissaale liigutanud lavalugusid ja mõtestanud oma loomingus eestlaseks olemise kõiki tahke.

Indrek Kasela
Asjad, mida ta teeb ja toetab, on olnud meile inspiratsiooniks. Sageli mitte just kõige mugavamate kultuuriprojektide käimalükkamine saab olla vaid tõeliselt kartmatu mehe töö.

Jüri Raidla
Ta on meie jaoks hea seadusloome ja põhiseadusesse kirjutatud väärtuste isa. Ta on julgelt seisnud selle eest, et seadused töötaks inimeste, mitte inimesed seaduste huvides.

Tõnu Kaljuste
Hindame kõrgelt tema julgust viia meie kultuuri nii maailmamerede taha kui meie oma Naissaarele, kus tema julged ideed sünnivad rahvast liigutavateks kultuurielamusteks.

Andrus Kivirähk
Tema looming on olnud juba aastakümneid julge ja teravmeelne peegelpilt meie rahva kõikidest iseloomujoontest. Tema teostes peituv tõde on sageli nii toeks kui tõrvaks tuleviku suunas liikumisel. Ilma tema julguseta oleks meie raamaturiiulid palju kergemad.

Hannes Tamjärv
Tema missioon julgustada järeltulevates põlvedes loovust, uudishimu ja ettevõtlikkust, on meie ühiskonnas tõeliselt tähelepanuväärne. See on vaimustav, millise panuse meie haridusellu on andnud tema loodud koolid nii Eestis kui Hispaanias.

Kelly Sildaru
Tema sõidud ja võidud on nii lahedad, et pakuvad aukartustäratavaid adrenaliinikoguseid ka pealtvaatajatele, mitte ainult talle. Ta on inimene, kes on nii mõnedki meist pannud uskuma sellesse, et kõik on võimalik.

Mart Poom
Oskus end elus iga nurga alt tulevate löökide eest kaitsta on miski, mida iga ettevõtja võiks temalt õppida. See, kuidas ta on treeninud endas julgust ka kõige jõulisemate rünnakutega toime tulla, näitab meile kõigile teed, kuidas ületada endas kõikvõimalikke inimlikke hirme.

Andres Metspalu
See, et ta ei karda välja käia utoopiliselt julgeid ideid, on pannud aluse ühele Eesti olulisemale teadusprojektile. Tema tänasel tööl geenivaramu eestvedajana on järeltulevate põlvede jaoks ääretu väärtus.

Artur Taevere
Meie jaoks on ta olnud sotsiaalse ettevõtluse maaletooja. Tema töö Heateo Sihtasutuse ja Noored Kooli programmi ellu kutsumisel näitab meile headuse ja tahtekindluse jõudu.

Island
25 aastat tagasi tunnustas Islandi Vabariik esimesena meie maa vabadust. Just seda vabadust, mis andis võimaluse sündida ka täna juubelit tähistaval ärirõivaste brändil Baltman. Me imetleme Islandi julgust, nii poliitikas kui jalgpallis.

*

Baltman on Baltika Grupile kuuluv 1991. aastal loodud rahvusvaheline moebränd, mis täna tegutseb Eesti, Läti ja Leedu jaeturul, omades kokku 13 esinduspoodi. Baltika Grupi e-poe Andmorefashion.com kaudu jõuab Baltmani kollektsioon 44 riiki üle maailma.