Viis isamaalist Oscari-filmide soovitust vabariigi aastapäevaks
Joondu, valvel, kolmeks loe! Eesti telekanalite filmiprogramm vabariigi aastapäeval on etteaimatav: “Nimed marmortahvlil”, “1944” ja muu väärt kodumaine kraam. Kui kindral Laidoner veel elus oleks, vaataks ta võib-olla tänavusel pidupäeval vahelduseks teiste riikide isamaalist filmitoodangut. Reklaamivaba internetitelevisioon Viaplay otsis Eesti sünnipäeva veetmiseks oma videoteegist välja viis patriootlikku filmi, mis on kokku pälvinud tervelt 12 Oscarit.
1. "Piinakamber" ("The Hurt Locker", 2008)
Sõda on põrgu. Miks siis otsustavad nii paljud mehed ikkagi sõdida? Ajal, mil sõjaväed koosnevad ajateenijate asemel vabatahtlikest ning mehed sisenevad sõjakeerisesse täie teadlikkusega, mõjub lahingust saadav adrenaliinilaeng teinekord võimsa ja isegi sõltuvusttekitava magnetina.
2. "Spioonide sild" ("Bridge of Spies", 2015)
3. "00.30" ("Zero Dark Thirty", 2012)
4. "Ameerika snaiper" ("American Sniper", 2014)
USA mereväe eriüksuslane Chris Kyle (Bradley Cooper) on pühendunud jäägitult oma ülesandele - kaitsta oma lahingukaaslasi. Temast saab üks surmavamaid snaipreid USA ajaloos. Ta vääramatu täpsus säästab palju elusid, kuid teeb temast ka vaenlaste peamise sihtmärgi. Hoolimata suurest ohust ja raskustest tulla samaaegselt toime ka oma perepea rolliga USA-s, käib Kyle neljal korral Iraagis missioonil. Ent kui ta viimaks lõplikult koju naaseb, avastab ta, et ei suuda sõda maha raputada.
10 hirmuäratavat fakti snaiprite kohta.
Erioperatsioonide väejuhatuse ülem, kolonel Riho Ühtegi filmist "Ameerika snaiper": lihtsa maailmavaatega inimesed saavad sõjas paremini hakkama.
5. "Pianist" (2002)
Filmielamuse peale võib lõdvestuseks vaadata kodumaist sarja "Vabad mehed", mida näeb Viaplays tervelt 16 osa jagu mõlemast seni valminud hooajast.
Ilmar Raagi lavastatud draamasari räägib noortest ajateenijatest, kes avastavad end ühtäkki täiesti uuest keskkonnast. Kõrvuti uue elu raskustega annab ajateenistus noortele inimestele võimaluse näha maailma värske nurga alt ja võtta vastu julgeid otsuseid. Huvitaval kombel pakub just selline „kinnine“ süsteem inimestele tihti vabaduse.