Üritus toimub samaaegselt Baltikumi kolmes pealinnas – Vilniuses (22.-23. august), Riias (23.-24. august) ning Tallinnas (23.-24. august). Kui Tallinnas esitletakse Läti ja Leedu kõrgelt auhinnatud filme (“Ma olen siin”, “Ema, ma armastan sind”, “Sangaile suvi”, “Emilija”), siis Vilniuses ja Riias saavad vaatajad nautida Eesti filme (“Ema”, “Mandariinid”, “Päevad, mis ajasid segadusse” ning “Supilinna salaselts”). Tallinna filmilinastustel on kohal ka tuntud näitejannad Elina Vaska (“Ma olen siin”) ning Aiste Dirziute (“Sangaile suvi”) ning filmi “Emilija” režissöör Donatas Ulvydas, kes räägivad filmi tegemisest lähemalt ning vastavad publiku küsimustele.

“Täna levivad Balti filmid üsna hästi laias maailmas ja neid teatakse Sundance’st Cannes’i filmifestivalini. Baltikumis aga millegipärast naaberriikide filmid vaatajateni ei jõua – lätlastel ja leedukatel ei ole võimalust vaadata Eesti filme ja eestlasteni ei jõua Läti ja Leedu kinokunst. Seetõttu tekkis ühine idee, et 100. sünnipäeva tähistamiseks peaks ellu kutsuma uue programmi “Balti filmipäevad”, kommenteeris Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp.

Euroopa Liidu Nõukogu Eesti eesistumise ja Eesti Vabariik 100. sünnipäevale pühendatud rahvusvahelise programmijuhi Jorma Sarve sõnul on filmid heaks võimaluseks tutvuda oma naabrite kultuuriliste erinevuste ja sarnasustega. "Välisprogrammiga soovime näidata Eesti kultuuri võimalikult erinevate nurkade alt, mistõttu on filmid oluline osa meie programmist. Mis oleks selleks veel parem aeg kui kolme riigi juubeliperiood," lisas Sarv.

Filmipäevade eesmärgiks on juhtida tähelepanu Baltikumi viimase aja parimale filmiloomingule ning üheskoos tähistada ka 23. augustit, mis on Balti keti ametlik aastapäev. Sündmus on pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ning Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Linastused on kõigile tasuta.