Gümnasist: koolipsühholoogi juurde aega saada on sama raske, kui praeguse ilmaga mitte kukkuda ja ära külmuda
Kuidas käituda inimesega, kellel on "jalg kipsis" ilma, et sa seda isegi teaks? Ma pole mingi ekspert, aga olen kokku puutunud depressiooniga, ühe kõige levinuma meeleoluhäirega noorte seas. Selgub, et depressiooni on meie seas rohkem, kui oleksin arvanud: Eestis on viimaste aastate uuringute järgi selle levimus 5,6%, seega uuringu toimumise ajal oli depressiooni käes kannatavaid inimesi ligi 75 000. Samuti ennustatakse, et 2050. aastaks on depressioon kõige diagnoositum haigus heaoluühiskonnas.
Koolipsühholoogi juurde aega saada on sama raske, kui praeguse ilmaga mitte kukkuda ja ära külmuda. Suur osa gümnasistidest on juba psühholoogi kabineti interjööriga tuttavad. Kas see pole piisav tõestus, et kuskil on midagi väga valesti läinud? Võimalik, et paljude jaoks on haridus, stabiilne töökoht, pere loomine või pidutsemine tähtsamad. Mina olen aga viimaste kuude jooksul jõudnud arusaamani, et kui mina pole õnnelik või rahul oma tegemiste ja iseendaga, siis pole teistel asjadel üldse kaalu.
Miks tunnevad paljud noored vajadust psühholoogi juurde minna? Kas Eesti riik ei peaks rohkem panustama kasvatamaks õnnelikke ja rahulolevaid noori, kes tulevad toime raskete olukordadega? Ma ei näe mõtet iga-laps-on-kingitus tüüpi reklaamidel, kui laste saamise ajaks on need inimesed läbipõlenud, üle töötanud ja osa neist lausa kaotanud eluisu.
Raske on lahendada probleemi, kui suur osa inimesi isegi ei tea selle olemasolust või ei taha seda teadvustada. Lihtsam on murtud jalg kipsi panna, kui hakata parandama katkisi osi inimestes.
Kuidas sul läheb? "Normaalselt." See on harva küsitus küsimus, mille automaatsele vastusele ei jõutagi mõelda. Äkki aitaks, kui mõtleksime seda küsimust tõsiselt ega annaks esimese korraga alla? Äkki tõstaks korraks silmad ja üritaks tõesti vaadata meid ümbritsevate inimeste sisse. Märgata.
Kuidas aidata meeleoluhäirega inimest, kui ma ei tea, mida see endast kujutab? Loogiline oleks küsida ja uurida selle kohta. See kindlasti ei tähenda, et teise inimese väärtus häire tõttu väheneks. Isiklikult loodan, et kui informeeritus oleks suurem, siis inimesed, kes vaevlevad sääraste haiguste küüsis, julgeksid sellest vabamalt rääkida.
Äkki see aitaks ümbritsevatel inimestel mind paremini mõista, miks ma vahel koolist puudun või keset tundi ära lähen. Järsku vaikseks jään ja endasse tõmbun. Ei suuda keskenduda või kaasa töötada. Väldin teatud teemasid. Kipsis jalaga inimene kasutab võimalusel lifti, mitte ei lähe trepist.
Üks võimalus enda harimiseks tuleb juba märtsikuus. Ürituse "Motivatsioonikuu: Efektiivselt edasi" raames tulevad arstitudengid vaimsest tervisest rääkima. Lisaks tuleb loenguid üle töötamisest ja ajaplaneerimisest. Ühe loengu läbiviijaks on ei keegi muu kui Peep Vain.