Poole miljardi krooni suurune varandus võimaldab TIINA MÕISal täita peaaegu iga unistuse. Šarmantne ja eksabikaasa Jüri Mõisast kaks korda rikkam äridaam on endale sünnipäevaks luksusvilla kinkinud ja hetketuju ajel BMW kabrioleti soetanud…


Kui googeldada ehk panna interneti otsingusse sõna genteel, siis leiab viite Tiina Mõisa (51) samanimelisele aktsiaseltsile, aga ka rockilegend Frank Zappale. Zappast kirjutatud raamatu pealkiri on «Frank Zappa, A Strictly Genteel Genius Rides Again» (täiesti suursugune geenius ratsutab jälle — toim). Genteel on inglise keeles suursugune, peen, kõrgelt haritud. Shabby-genteel tähendab aga — vaesust varjav. Ka Tiina teekonda võiks kirjeldada kui puudust varjava tegelase teekonda suursuguste sekka ehk Eesti ärinaiste tippu ja selles nimekirjas on vaid mõned nimed.
Franki ja Tiina vahel on kindlasti rohkem seoseid kui üks sõna. Zappa ja tema kaasaegsete muusikast on kahtlemata mõjutatud kogu 80ndatel suurde ellu astunud põlvkond. Malevataidluse rütmid olid teadlikult või ebateadlikult Zappast ja teistest gurudest innustust saanud.
Zappa laulab oma loos «Bobby Brown», et tahaks saavutada american dream’i, kuid Tiina võib öelda, et ta on nii american dream kui ka estonian dream — võitjate põlvkonna ere näide.
#end#
«Muide, Mart (Tiina Mõisa elukaaslane Mart Kutsar — toim) on mulle kinkinud Zappa plaadi «Strictly Genteel». Zappa on väga lahe,» ütleb Tiina.

Õigel ajal õiges kohas
Kui raha on kõik, siis on proua Mõis number üks daam Eestis. Nii nagu Zappagi, tuli ta eikusagilt, ehk unisest väikelinnast Järvakandist ja sai poolteise miljoni elanikuga Eestis nii kuulsaks, kui siin annab saada.
Tiina edulugu on iseenesest lihtne. Ta oli õigel ajal õiges kohas — töötas pearaamatupidajana firmas, kus hinnati partnerlussuhteid ja töötajate motiveerimist.
Ka Tiina tegi väikese, esialgu 700kroonise investeeringu selle ettevõtte aktsiatesse. Hiljem soetas ta osakuid juurde. Kuid põhiline on, et ta oli abielus firma ühe suuromaniku, Jüri Mõisaga (51).
Mõisate abielu lahutati võrdsetel alustel. Jüri varandus tehti pooleks. Paljudel abielu lahutanud daamidel ei ole õnnestunud minna mehe omanduses olevate aktsiate ja osaluste kallale ning piirdutud on kinnisvara ja autodega. Tiina ei olnud nii naiivne, lihtsameelne ega nõrk. Loomulikult on jutt Hansapanga aktsiatest, mis tekitasid Eestisse kümmekond miljardärihakatist.
«Meil oli ühesugune algus. Tulime maalt linna, töökad käed olid tühjades taskutes. Kui tuli laiali minna, siis oli loomulik kõik pooleks teha. Viisakas kokkulepe,» lausub Jüri Mõis härrasmehelikult.
«See oli meie pere vara ja meie pere töö. Ma ei ole võtnud Jüri Mõisalt midagi ära. Me olime jaganud aktsiad juba enne abieluprobleemide ilmumist,» kinnitab Tiina.
Mingist hetkest on Tiina Jürist juba paar korda rikkam, kui vaadata börsimiljonäride nimekirja.
«
Jah, tal on vist enamik raha börsil. Turutsüklid on pikad. Investeerimine ja äri üldse on valdkond, kus vahel võidad ja vahel kaotad,» seletab Jüri rahulikult.

Miljonid arvele Kui tuli aeg Hansapanga aktsiad Swedpankile müüa, siis deklareeris Tiina pärast tehingut maksu- ja tolliametile 160 miljoni krooni suuruse tulu. See osutus 2005. aastal suurimaks üksikisiku teenitud summaks.
Tehinguskeemi osas konsulteeris Tiina maksuametiga. Oli olemas erinevaid nõkse kuidas raha peita, aga ta oli juba korra näppu lõiganud nii-öelda maksukonsultantide skeeme usaldades.
Aastaid varem oli Tiina offshore-firmalt teatud summasid laenanud ja seda võis tagantjärele mitmeti tõlgendada. Maksuamet valis tol hetkel kõige moodsama tõlgenduse ja siis olla Tiina nõutud summa ära maksnud või leidnud kompromissi. Sellest juhtumist targemaks saanuna läks ta Hansapanga aktsiate müügitehingu eel maksuametisse ja küsis järele, kuidas härrad soovivad.
«Maksuamet ei soovitanud aktsiaid firmasse paigutada ja nii ma müüsingi need eraisikuna, tasusin ära maksud ja siis panin raha oma investeerimisfirmasse,» selgitab Tiina ajakirjandusele.
Tiina peab info lekkimist maksuametist oma tulude kohta veidi kahetsusväärseks
«Mul endal pole midagi varjata, aga kui ainult paar inimest ennast avalikustavad, siis miks minagi peaksin seda tegema. See näiks veidi imelikuna,» sõnab Tiina, kes kandis riigieelarvesse aktsiamüügilt ligikaudu 40 miljoni krooni tulumaksu.

Jäi mehest ilma
Ajal, mil Tiina ja Jüri Mõis tööd rügasid ning tulevasele rikkusele alust ladusid, juhtus nii mõndagi. Ühel päeval kohtas härra Mõis Hansapanga liftis piltilusat tütarlast ja armus ära.
Juba 90ndate keskel hakati panga koridorides sosistama Jüri ja Tiina võimalikust lahutusest. Jürit nähti liiga tihti seltskonnaüritustel oma sekretärineiu Kerttu Olmanni (34) käevangus. See suhe oli rohkem kui noore naise lõhn ja hetkeemotsioon.
1997. aastal ei teinud Kerttu ajakirjas Kroonika oma suhtest Jüriga enam saladust. Neiu lobises, et on Jüri väga hea sõbranna ja et koos on nad käinud Austrias, Inglismaal, Hispaanias ja Ameerikas Atlanta olümpiamängudel. Jüri kinkis Kerttule erepunase Audi A4, millega käis kaasas kiri, et kingitus ei kohusta teda millekski.
«Mind ei ostetud ära. Ehk on Jüril seda parem seletada, kuid ma ei ole selle mõttega nõus. Ega mul endal ju ka halvasti läinud. Mingid põhiasjad peavad olema ühised — maja või korter, auto, sest ilma selleta tänapäeval ei saa. Autot hindan ma rohkem kui elamist, see võimaldab rohkem iseseisvust. Kui on ühised arusaamad, siis ei ole nagu vaja kõike tõestada,» rääkis Kerttu.
Kuid noore neiu teekond ei läinud kõige libedamalt. Selleks, et armumisest saaks ka abielu, tuli vaeva näha. Nii liigub hüpoteese, et Jüri oli mõnda aega otsustamisraskustes ning sündmused arenesid mõõduka tempoga. Jõudude vahekord pandi paika 1999. oktoobris, kui Jüri ja Kerttu abiellusid.
Jüri nimetab kohtumist Kerttuga puhtaks õnneks, millest on talle sündinud kaks poega, Markus (7) ja Mattias (3). Abielust Tiinaga on Jüril kaks tütart, Martina (25) ja Kristina (22), kes on Suure Lombi taga eliitülikoolid lõpetanud.
Kui Jüri on oma asju võrdlemisi lahkelt ajakirjandusele seletanud, siis Tiina pole nii meediasõbralik ja on valdavalt vaikinud. Jüri on jaganud intervjuusid nii pankuri, linnapea, siseministri kui ka transiidiärimehena. Tiina suhteid ja meeleolusid tuleb avalikkusel pigem aimata.

Leidis uue kallima
Mõni kuu pärast Jüri abiellumist võtab Tiina üle Mart Kutsari (49). Kutsar on ärimees ja peoloom. Seega tavaline eesti mees. Mardil tiksub üks restoran, ta on kuulunud tenniseklubisse XO ning mängib golfi ja aitab Tiinat ka raha juhtimisel.
Veel oktoobris 1999 olla Mart Kutsar koos abikaasa Mariann Jõerüüdiga viibinud ühisel puhkusereisil Kanaaridel. Me ei tea, kui meelad olid selle reisi romantilisemad hetked, kuid paar kuud hiljem sai kümme aastat kestnud abielu läbi.
«Iga inimese elu koosneb tsüklitest. Kui üks asi elus ammendub, võetakse ette uus asi. Sinna ei saa midagi parata, kui mõni inimene lihtsalt ongi selline. Et tuleb uus ja järgmine. Olgu see siis suhe, pere, uus kodu või töö. Mart ütles ikka, et tema on käivitaja ja mina säilitaja,» pihib Mariann. Ta nimetas sündmuste kiiret arengut ootamatuks.
Mariannil on restoran Mõõkkala ja Mardil restoran Argentiina. Nad üritasid kunagi ühist restoraniketti luua, kuid loobusid sellest kiiresti. Koos abikaasaga äri tegemine nõuab inimsuhete kõrgetasemelist keemiat. Armastus ja bisnis on väga erinevad asjad. Üks põhineb emotsioonil ja fantaasial, teine aga külmal ja kiretul kalkuleerimisel.
Mardi sõnul armus ta Tiinasse esimesest silmapilgust.
«Sel hetkel, kui meie uuel aastatuhandel kohtusime, elasid Mart ja Mariann juba lahus,» kommenteerib Tiina Mõis.
Tagantjärele suhtub Jüri Mõis Mart Kutsari saabumisse oma eksi ellu rahulikult. Võrdlemisi rahulikult.
«Ei noh, Kutsari Mardiga saame väga hästi läbi. Olen üsna tihe külaline neil Vesiveski tänavas,» ütleb Mõis.
Ühel peol, kus Jüri on Kerttuga ning Mart Tiinaga, ei suhtle paarid omavahel üldse. Jüri võtab baaris kokteili ja vaatab kaugusesse. On selline nostalgiline juuni õhtu ning ka Mart eelistab endast seekord peolooma välja lasta. Tiina aga suhtleb tütrega, kes on korraks Eestisse tulnud.

Ostis sünnipäevaks luksusvilla Kerttule meeldib autosid vahetada. Ta on proovinud mitme Audi vedrustust ning maasturit Range Rover, kuhu mahub hästi lastega ära. Pühapäevasõite on Kerttu teinud kollase sportautoga Lotus Elise.
«Omamoodi lõbus on sellega linna vahel ringi sõita, aga see on läbi aegade kõige ebaratsionaalsem ost minu elus,» on Kerttu tunnistanud.
Kerttu ja Jüri ehitavad Merirahu elamurajooni uut kodu. Mereäärsele krundile kerkib viiesaja ruutmeetrine maja ja tulevikus võib Jüri kaatriga otse garaaži sõita. Peaaegu.
Tiinat on ajakirjanduses nimetatud tagasihoidlikuks ja talle on loodud heategevusega hõivatud alalhoidliku maatüdruku imagot, kuid tegelikkus ei pruugi nii kartulikarva olla.
Tiina elab Pirita jõekäärus luksuslikus majas, mille ta endale 45. sünnipäevaks kinkis. Ta üritab igapäevaselt tarbides varem kogutut mitte puutuda — las kapital toodab kapitali.
Kuid eks Tiinalegi meeldib särada. Äridaam tähistas 50 aasta juubelit koos sõpruskonnaga Kariibi mere kruiisil ja ta eelistab igapäevasõitudeks kallist Lexuse maasturit.
«Tegelikult oleme me kõik veidi edevad. Ma ostsin kord endale lahtise BMW 6. seeria kabrioletti. Muide, BMW on meie naiste tenniseklubi TC Reval Ladies üks sponsoreid,» tunnistab Tiina.
Emotsionaalne ost olla sündinud suvise tenniseturniiri käigus. Tiina otsustas lihtsalt endale ühe väikse kingituse teha.

Virk ja sihikindel daam Hiljuti luges Äripäev Tiina Mõisa raha kokku ja sai tulemuseks üle viiesaja miljoni krooni.
Tiina ei hakka seda numbrit kommenteerima. Globaalse finantskriisi aegadel võivad sellised numbrid liikuda väga kiiresti erinevates suundades. Pool tema rahast on rahvusvaheliste finantshaldurite juhtida ja see annab nii kindlust kui ka privaatsust. Kõigega ei jõua ju ise tegelda.
Proua Mõisa handycap on golfis 22, mis ei ole paha ja pidi näitama nädalas tehtavate töötundide arvu. Tiinal on sihikindlust ja olnud ka õnne. Kunagi jättis arvutirike ta maha alla kukkunud Copterline’i lennult.
Tütred, Stanfordi lõpetanud Martina ja Yale’i lõpetanud Kristina, iseloomustavad ema kui virka, täpsust ja korda armastavat inimest.
«Nii raamatupidamises kui ka koduses majapidamises püüab ta alati korda luua ega puhka enne, kui see on majja löödud,» räägivad tütred.
Poliitikuks Tiina siiski ei sobi. Tütarde sõnul ei ole tal piisavat sõnaosavust ega tähelepanutaluvust, et poliitikas midagi märkimisväärset korda saata.
Tiina nõustub, et poliitiku etapp on tema elus läbitud ja see ei paku talle pinget. Kunagi kandideeris ta Reformierakonna ridades, kuulus Tallinna linnavolikogusse ning juhtis ka mõnda aega Nõmme halduskogu.
Kogu Tiina alalhoidlikkus kaduvat spordiväljakul.
«Kui ema avastab mõne spordiala, nagu tennis või golf, siis tegeleb sellega põhjalikult seni, kuni iga nüanss on selge ja kõik olulised konkurendid alistatud,» teavad tütred.
Täna on Tiina strictly genteel rangelt suursugune ärinaine. Ta istub mitmete ettevõtete nõukogudes ja annab välja omanimelist stipendiumi TTÜ naisdoktorandile, ja ega talle ei meeldi, kui tema eraelus väga soritakse.

5 fakti Tiina Mõisast


* Tiina kaks korda rikkam kui Jüri: Äripäeva analüütikute hinnangul asub Tiina Mõis 549,2 miljoni krooniga Eesti rikaste edetabeli 56. kohal. Eksabikaasa Jüri on Tiinast 64 kohta tagapool, 120. kohal oma 252,7 miljoni krooniga.

*Tiina Mõis on sündinud Kalade tähtkujus, 24. veebruaril 1957. aastal Järvakandis. Ta on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli cum laude.

*Kunagi oli Tiina lootustandev kergejõustiklane. Ta harjutas hoolega Tallinna Spordiinternaatkoolis. Tiina õde Maie on abielus olümpiavõitja Jaak Uudmäega.

*Tiina kuulub või on kuulunud mitmete suurfirmade (Genteel, Baltika, Alexela Terminal, LHV) nõukogusse, mis näitab, et teda peetakse targaks ja tasakaalukaks inimeseks.

*Rockilegend Frank Zappa ja Tiina Mõis ei ole kunagi kohtunud.


Pildiallkirjad:

Maja jõekäärus Selle villa kinkis Tiina Mõis endale 45 sünnipäevaks.

Hetk Kroonika roheürituselt Tiina Mõis istutas Kadrioru parki oma puu.