Laupäevast, 4. märtsist kuni 29. maini, on avatud näitus „Romantismi ajastu mood Aleksandr Vassiljevi fondist Keila-Joa lossis Schloss Fall“, kus esitletakse rõivaid, aksessuaare ja maalikunsti Euroopa kuulsa moeajaloolase ja kollektsionääri Aleksandr Vassiljevi kogust.

See esimene täielikult 19. sajandi neogooti moele ja kunstile pühendatud näitus sulandub hästi selle huvitava kunstivoolu näidiseks saanud Schloss Fall ajaloolisse interjööri.

Aleksandr Vassiljev (1958), kes on eri keeltes välja andnud üle 40 moeajaloole pühendatud raamatu, on ühe maailma suurima erakollektsiooni omanik, interjööridisainer, teatrikunstnik, telesaatejuht, õppejõud ja paljude moodsate projektide hing.

Aleksandr Vassiljevi kollektsiooni rõivaste, aksessuaaride ja kunstiteoste näitus tutvustab vaatajatele romantismiajastu moodi, mille silmapaistvaks vooluks sai XVII sajandi lõpust XIX sajandi esimese pooleni neogootika. Ekspositsioon koosneb 25 rõivaesemest, sealhulgas XIX sajandi teise poole uusgooti stiilis loodud kleitidest ja teatrikostüümidest, mis kannavad endas keskajavaimustuse pitserit. Peale rõivaste esitletakse näitusel ka portreesid, mis illustreerivad Euroopa moe arengut romantismiajastul, ning arvukaid aksessuaare. Just tolle aja moodsates ehetes - väärismetallidest, terasest ja malmist kammid, diadeemid, laubaehted, käevõrud, vööpandlad, kotikinnised - on eriti ilmekalt väljendust leidnud moodne neogootika.

Huvi neogootika vastu väljendus ilmekalt portreemaalis, tarbekunstis, moes ja 1820. – 1840. aastate interjööris. Uusgooti arhitektuuri eredaks näiteks on 1831. aastal Keila-Joa kõrgele kaldale rajatud ja Euroopa ühe kaunima pargiga ümbritsetud Keila-Joa loss Schloss Fall – krahv A. Benckendorffi, salateenistuse ülema ja Nikolai I isikliku sõbra „aadlipesa“. Selle lossi ehitus oli väljapaistva vene ehitusmeistri A.I. Stackenschneideri esimene suur töö. Ekspositsioon sulandub orgaaniliselt lossi ajaloolisesse interjööri ja annab ettekujutuse keskajavaimustusest XIX sajandil.

Näitus on korraldatud koostöös Aleksandr Vassiljevi fondiga.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid