Kuidas ja millal leidsid enda jaoks drag-kultuuri? Mida muutis see sinu elus ning mõtlemises?

Esimene mälestus dragi-vaimustusest on mul 2014. aasta Eurovisiooni aegadest, kui nägin Conchita Wursti, kelle edus olin kohe veendunud.

Sama aasta sügisel komistasin internetiavarustes uuesti dragkultuuri otsa, kui avastasin Willami, kes on siiani minu suurim drag-lemmik. Mõnda aega jälgisin drag queenidest ainult teda, aga siis avastasin tema kaudu telesaate ''Rupaul's Drag Race'', kust on läbi käinud suur osa drag queeninduse tippusid.

Vaatasin magamata ära terveid hooaegasid. Talendihulk, mida seal näeb on tohutu: drag queenid peavad oskama teha kõike alates sketši kirjutamisest pükskostüümi õmblemiseni.

Ja järsku olingi leidnud uue imelise maailma - sellise, millega kuskil määramatul tasandil tohutult suhestusin. Drag queenid on sündinud esinejad - eks oli see just see.

Kõige selle juures ei oleks ma üldsegi osanud ette kujutada, et mõne drag queeniga kunagi kohtudagi võiksin, kuna see pole Eestis kuidagi teema. Seda uskumatum on minu jaoks see, et mõned minu lemmikud drag queenid kutsuvad mind tänasel päeval enda sõbraks.

Paar kuud hiljem käisin oma elu esimesel drag showl Inglismaal - selle sain kingitusena oma sünnipäevaks. See oli tõeline kannapööre minu elus. Drag-kogukonnast on mul tekkinud teine perekond. Läbi drag-kultuuri tundmaõppimise olen ennast paremini kui kunagi varem tundma õppinud - tegemist on minu tõelise kirega.

Kas bioloogilised naised võivad ka dragi teha? Kuidas suhtuvad sellesse “päris” drag queenid?

See on uskumatu, kui paljudele inimestele tuleb see üllatusena, aga jah, ka bioloogilised naised võivad teha dragi. Probleemiks on aga see, et isegi LGBT+ kogukonna siseselt valitseb tihti seksism ja on ka kahjuks konservatiivsemaid "päris" drag queene, kes leiavad, et naistel selles maailmas kohta pole. Samas - ilma naisteta ei oleks ju "päris" drag queene. Drag ongi soo- ja sotsiaalnormidega mängimine ja sellel piire ei ole kohe kindlasti. Õnneks on enamus inimesed kogukonnasiseselt ikka vägagi toetavad ja aksepteerivad selles vallas.

Oled kohtunud paljude drag queenidega ning paljudega ka sõber. Millised on nad isiksusena ning mida oled neilt selles osas õppinud?

Ma ei oska sõnadesse panna, kui palju olen ma drag queenidelt õppinud. Kindlasti oli drag just põhjuseks, miks oma eelnevalt mainitud tibindust hindama hakkasin ja oma ebakindlustest üle sain.
Ma ei unusta elus ühtegi sügavamat vestlust lähedasemate drag queenidega, kust olen saanud erinevaid mantraid, mis mind elus edasi kannavad.

Kuigi esmapilgul võivad kahemeetrised drag queenid näha välja veidi hirmu- ja aukartustäratavad, siis tegelikult on enamus drag queene kõige sõbralikumad, kahe jalaga maa peal olevamad ja tänulikumad inimesed, keda kohata saab. Ilus on näha inimesi, kes teevad oma tööd südamega ja kes ootavad igat õhtut elevusega, et teiste meelt lahutada.