Sel suvel ajateenistust alustanud 19-aastane Raiesmaa kirjeldas, kuidas ta oli naasnud pärast linnaluba tagasi väeossa. Enda väitel jõudis Raiesmaa õigel ajal kohale, lihtsalt korrapidaja juures läks tavatult kauem aega, kuid ülemad olid temaga hilinemise pärast norima hakanud.

See vahejuhtum käivitas Raiesmaa Instagrami kontol aga lumepalli efekti, kus ta hakkas rääkima sellest, kuidas talle on tekkinud teenistuse ajal ka depressioon. Noormees läks nii kaugele, et kirjutas ühes postituses, et ta tahaks surra. "Tehke süsteem inimlikuks, siis tahaks inimesed ehk Eestit kaitsta," kirjutas Raiesmaa.

Kaitseväe peastaabi pressijaoskonna esindaja Liis Vaksmanni sõnul on reamees Raiesmaa saanud sama kohtlemise osaliseks nagu kõik tema kaasvõitlejad. "Mis puudutab reamees Raiesmaa viimaseid sotsiaalmeediasse tehtud postitusi, siis kaitsevägi suhtub väga tõsiselt iga teenistuja probleemidesse. Eriti, kui tegemist võib olla vaimset tervist puudutavate küsimustega," toonitab Vaksmann.

Tema sõnul on Raiesmaale võimaldatud igakülgset tuge ning temaga on võimalike murede väljaselgitamiseks vestelnud nii psühholoog kui mehe ülemad.

Kas Raiesmaa valetab videote kohta?

Youtuberile anti teenistuse alguses võimalus jätkata ka oma videote tegemisega. Nende eesmärk oli noorte seas ajateenistuse reklaamimine ning tõelise sõdurielu eksponeerimine. "Suvise kutsega teenistust alustanud ajateenijate käest uuriti, kas kellelgi on soov võtta käsile videoprojekt enda kogemuste jagamiseks teistele noortele. Reamees Raiesmaa avaldas selleks soovi ning sai võimaluse seda teha," kinnitab Vaksmann.

Kõnealustes postitustes väidab Raiesmaa aga seda, et tema poolt avaldatud sisu on kaitseväe poolt kontrollitud. "Mul lubati ainult positiivsemaid asju sisse jätta, mis jätaks kaitseväest sümpaatsema mulje, et inimesed, kes videosid vaatavad (eriti noored) oleksid rohkem huvitatud kaitseväega liituma," seisab ühes noormehe postituses.

Raiesmaa kirjutas, et ta ei tohiks kindlasti üles võtta kõike, mis seal toimub. "Meedia võtaks selle teema üles ja nad kardaks mainekahju," lisas ta.

Peastaabi esindaja sõnul ei vasta sellised väited aga tõele. "Võimalikud piirangud videote sisule on tingitud eelkõige sellest, et teatud julgeolekut puudutav teave ei saaks ekslikult avalikuks. Samuti on kaitseväe jaoks oluline teatud elementaarne viisakus, näiteks korrektne keelekasutus," lisab Vaksmann,

Tema sõnul ei esinenud varasemalt reamees Raiesmaal selliste piirangutega probleeme, kuid kahjuks on ta antud juhul tõlgendanud neid ekslikult oma äranägemise järgi.