Pidulik kontsert toimus rahvusooperis Estonia, kus pidas kõnet ka Vabariigi President. Kontserdi muusikajuht oli Tõnu Kaljuste ja lavastaja Margus Kasterpalu.

Kontserti oli võimalik nautida ka läbi otseülekande ETV 2-st või Klassikaraadiost.

Oma kõnes rääkis Kersti Kaljulaid, et Jaan Krossi looming on hoidnud meie eneseväärikust. "Vabadussõja ning Tartu rahuga kätte võidetud Eesti aeg, möödunud sajandi kahe- ja kolmekümnendad aastad olid piltlikult öeldes istutanud tervesse põlvkonda kaks üliolulist omadust: avatuse maailmale ning eneseväärikuse."

Riigipea selgitas, et juba üle-eelmise sajandi lõpus vallandunud haridustung, see, et igast talu- või töölisperest püüti vähemalt üks järeltulijatest koolitada kõige kõrgema haridusastmeni, viis 1930. aastate lõpuks selleni, et meil oli oma, eestikeelne haritlaskond. „Ilma selleta ei oleks Eesti elanud üle ligi pooleks sajandiks kaotatud riiki, okupatsioonidega kaasnenud rahvuslikku aadrilaskmist, küüditamisi ning kultuurigenotsiidi,“ ütles president Kaljulaid.

Julguse ning usu eest demokraatlikusse ja vabasse Eestisse pandi Jaan Kross ja tema kaasteelised kinni mõlema okupatsioonirežiimi ajal, nii sakslaste kui ka kommunistide poolt. „Kuid meie eneseväärikus hoiti alles ning selle olulisust on aidanud Kross oma loomingu kaudu meil kõigil meeles pidada,“ lisas riigipea.