Tallinnas elav ugandalasest tudeng Julius Lwanga teatas 4. juunil Instagramis, kuidas ta langes möödunud oktoobril rassistliku rünnaku ohvriks. Pikas postituses on kirjas tema läbielamine koos fotoga.

Julius kirjutas: "See olen mina eelmise aasta oktoobris. Mind ründasid viis eestlast, kes karjusid n****r, n****r. Ma sain pihta ja püüdsin vastu võidelda, aga see oli viis ühe vastu. Mis pärast seda juhtus on mõjutanud minu elu igat aspekti ja iga otsust, mida ma olen viimase kaheksa kuu jooksul teinud. Ma kaotasin peaaegu oma silmanägemise. Pidin päevi võitlema kohutava migreeniga, kuna minu silm oli valgusele tundlik. Isegi mõte valgusest tekitas mul kohutavad peavalud. Ja lisaks pidin koolis semestri jooksul kokku saama 60 EAP-d."

Ta lisas: "Järgmised paar kuud olid minu jaoks rasked, aga kuidagi sain sellega hakkama. Teada, et keegi pani mind seda valu tundma lihtsalt sellepärast, et neile ei meeldi minu nahavärk, jääb minu jaoks arusaamatuks. Oleks ma neid provotseerinud või öelnud neile midagi, siis ma mõistaksin seda paremini. Aga mind rünnati, kuna ma olen mustanahaline."

Julius sõnas, et Ahmaud Arbery ja George Floydiga juhtunud olid traagilised ja valusad sündmused, ning lisas, et rassism ei eksisteeri vaid USAs. Ta soovib oma eestlastest sõpradelt näha jõulisemat vastust siinsele olukorrale.

"Ja ärge süüdistage selles Eesti venelasi. See on Eesti probleem," ütles Julius viimaks.

View this post on Instagram

THIS IS NOT A FEEL SORRY FOR ME POST! IT IS A POST HIGHLIGHTING WHY WE ARE SAYING: BLACK LIVES MATTER! ✊🏿 . . This is me last year in October. I got attacked by five Estonians yelling N*gga N*gga at me. I got hit and tried to fight back, but it was one against five. What happened after that has affected every single area of my life and every single decision I’ve made over the last eight months. I nearly lost my eyesight. For days, I had to battle with terrible migraines becuase my eye was sensitive to light. Even the thought of light gave me pounding headaches. And then I had to battle my “ambitious” 60 ECTS for the semester + work. The next couple of months after that were brutal for me to be honest, but somehow by the Grace of God, made it through that semester. For me to know, that I was going through all this because some folk thought it okay to inflict pain on me because of the colour of my skin is something I will never comprehend. If I had provoked them or said a thing to them, I would may be have rationalized it. But I was targeted because I am BLACK! . . The past few weeks have been very difficult for me personally. Watching the videos of Ahmaud Arbery get killed because people apparently thought he was stealing. Then George Floyd murdered as he cried out to his deceased mum 💔💔 breaks my heart in ways that I can’t put to words. I see myself as one of them, and that scares and terrifies me about the world we live in today. 💔💔 I’ve tried getting on here to post something, but I couldn’t get myself to do so, because this is all too real and personal for me.. . . Racism isn’t confined to the US. Its happening here in Europe too. So when we say black lives matter, don’t make it about politics or get defensive about your nationality. Have the courage to humble yourself and have the difficult conversations about race. Check on your black friends and ask for their stories. Use your voice to fight for others. This is about kindness, love, and being human. I would love to see a much stronger response from my Estonian friends on here to be honest. And don’t blame it on the Russian-Estonians. It’s an Estonian problem. #BLACKLIVESMATTER!✊🏿✊🏿✊🏿

A post shared by Julius Lwanga (@julius_lwanga) on

Kaastundlikud eestlased

Juliuse postitus sai tugevat tagasisidet ja sellele on palju reageeritud. Nagu ka "mustade kastide" postitamisega oma sotsiaalmeediasse, hakkasid meie suunamudijad Juliuse avaldust oma Instagrami lugudes jagama.

Juliuse lugu jagasid Instagrami lugudes Kristel Aaslaid, Liza Lind, Anita Sibul, Evert Poom Yasmyn, Seidi Voogre, Hensugusta, Helen Adamson ja Sindi Tomson.

Kroonika küsis nii Seidi Voogre kui Hensugusta käest, mille alusel nad otsustavad, et Juliusega juhtunu ka reaalselt toimus.

Seidi Voogre: "Usun, et tumedanahalised ise ei võta teiste rassistlikku käitumist naljana ning ei hakka mingeid lugusid välja mõtlema."

Hensugusta: "Ma ei näe põhjust, miks teda mitte usaldada. Pilt ja siiras jutt."

Rünnakust pole ametlikku märki

Julius Lwanga postituse juurde lisatud pilt näitab, et ta sai rünnakus tõsiselt viga. Asjaolude väljaselgitamiseks võttis Kroonika ühendust ka Juliuse endaga, et uurida, kas ta ka politseisse või haiglasse pöördus, aga kuu jooksul teda sotsiaalmeedias tabada ei õnnestunud.

Lisaks võttis Kroonika ühendust mitme Tallinna haiglaga. Ida-Tallinna ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglast öeldi, et nad ei saa ilma isiku loata patsientide kohta käivaid andmeid avaldada. Lääne-Tallinna Keskhaiglas ei ole oktoobris ja novembris 2019 sellenimelist patsienti sisse võetud.

Politsei ja Piirivalveametist öeldi, et politseile ei ole sellisest rünnakust teada antud, aga nad lisasid, et see ei tähenda, et rünnakut poleks toimunud. Politsei sõnas, et nad võtsid kannatanuga ühendust ja mitu nädalat hiljem öeldi: “Oleme mehega suhelnud ning ta ei esitanud politseile soove.” Ehk Julius Lwanga ei soovi politseile rünnaku osas avaldus teha.

Kontrollimata sõnumite levitamine

Miks on see oluline välja tuua? Kroonikas avaldatud loos, kus Black Lives Matter eestikeelne kogukond kritiseeris SkyPlus saatejuhti Alari Kivisaart väidetava rassistliku sõnakasutuse eest, ütles raadiojaama programmijuht Vaido Pannel teemat kommenteerides: "Alari vastu algatatud kampaania näitab, kui kergesti tekivad sotsiaalmeedias valesõnumid ja kuidas neid nõrgemate meediatarbijate peal edukalt kasutatakse."

See tähendab, et kui Juliuse räägitud jutt rassistlikust rünnakust tõele ei vasta, siis tegu on temapoolse rassistliku vaenu õhutamisega ajal, mil pinged sel teemal isegi laes on. Kontrollimata infot jagavad oma jälgijatele ka suure toetajaskonnaga Eesti suunamudijad, kandes väära sõnumit veelgi edasi.

Kui aga rünnak aset leidis, siis on oluline, et asjaosalised saaksid karistada ja kannatanu kinnitust, et sellised asjad pole Eestis lubatud. Politsei sai rünnakust teada pärast seda, kui meediaesindaja nendega ühendust võttis. Aga kuna Julius Lwanga politseile rünnaku osas avaldust ei teinud, siis jääb juhtum lahendamata.