Pärast seda, kui Reet Oja üle pika aja taas end avalikkusele näitas, tekkis taaskord õhku küsimus, miks ta 14 aastat tagasi üldsegi lahkus. Seda sama saab küsida ka mitmete teiste endiste telenägude kohta.

Ivar Vigla omanimeline saade oli ülimenukas, aga ta pidi end avalikkusest ühe nalja tõttu taandama.

"Meenutame, mis sellele eelnes: meie teleajalukku kuldsete tähtedega kirjutatud 100margaliste nali 1991. aasta veebruaris. Süžee, mis rebis vapustava, et mitte öelda jõhkra selgusega päevavalgele paljude eestlaste uskumatu lihtsameelsuse. Ja seda, kui sa teed suure hulga rahvast mitte ainult avalikult lolliks, vaid lähed ka pühamast pühama, nende raha kallale – seda ei andestata niisama lihtsalt. Noil päevil oli Ivari elu ikka päris reaalselt ohus. Tal tuli tõmbuda varju ning ilmselt ühel hetkel hakkas elu varjus talle meeldima," rääkis Vahur Kersna.

Margavahetuspaanika ehk marganali ehk fimminali oli 1991. aasta veebruaris Eesti Televisiooni huumorisaate "Ivar Vigla sou" mõjul maad võtnud üle-eestiline paanika, mille käigus tekitasid Soome marku mõneks muuks valuutaks vahetada soovivad inimesed valuutavahetuspunktides äkitselt väga pikki järjekordi.

Margavahetuspaanika põhjustas Eesti toona ainsas telekanalis Eesti Televisioonis 16. veebruaril 1991 eetris olnud huumorisaade "Ivar Vigla sou", kus televaatajate silmis usaldusväärsena näivate isikute suu läbi anti teada, et järgmisest esmaspäevast kaotavad Soome toonase valuuta Soome marga 100-margased rahatähed kehtivuse.

See rublaaegne teade erutas eeskätt Soome marku omavaid eestlasi, ent ajas segadusse ka paljusid soomlasi. Väidetavalt tormanud esimesed Soome markadest vabaneda soovijad valuutavahetuspunktidesse juba enne telesaate lõppu.

Nimelt edastas eeskätt poliitika- ja uudistesaadetest soliidse saatejuhina tuntud Feliks Undusk huumorisaates täiesti tõsise hääle ja olekuga järgmise teate:

"Lugupeetud vaatajad! Tänase erisaate põhjus võib tunduda teile väga halva naljana, kui uudist poleks edastatud Soome Ylesradio uudistesaates, kus Soome Panga informatsiooni järgi /---/ on Soome Pank otsustanud sajamargased rahatähed käibelt välja vahetada! Ja põhjuseks on toodud ainult nii palju, et liiga palju marku on läinud käibele väljaspool Soome vabariiki, ligi 12 miljonit marka."

Feliks Unduski edastatud teadet pidid aitama vaatajate jaoks veelgi usutavamaks teha toona eeskätt väliskommentaatorina tuntud Harri Tiido ja pangandustegelasena esinenud Riho Remmel.

Väidetavalt olevat telemaja selle paanika tõttu saanud pommiähvarduse ja Soome valitsus nõudnud eestlastelt aru. Vigla ja Unduski tuttavad, kes läksid samuti libauudise õnge, polevat neile pärast seda telesaadet enam tere öelnud.

Ivar Vigla on hiljem saate ennenägematut mõju meenutades öelnud, et see oli Eesti "suurim happening", lausa "pikkade nugade öö".

Feliks Unduski sõnul oli libauudise väljamõtleja just Ivar Vigla. Ametliku uudise vorm valiti aga selleks, et väljamõeldis mõjuks tõepärasemalt. Uudise edastaja ehk sõnumitoojana sai ka Feliks Undusk tol ajal ohtralt ähvarduskõnesid ja -kirju. Nii mõnigi kiire rahavahetaja kaotanud kergeusklikkuse tõttu palju raha ja Unduskit ähvardati isegi maha lüüa.

Ivar Vigla töötab tänapäeval Kanal 2, olles uudistesaate "Reporter" produtsent.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid