Toona jäädvustatud 20-tunnisest materjalist on Soome režissöörid Kanerva Cederström ja Riikka Tanner kokku pannud lüürilise linateose „Haru, üksildaste saar", mis jõuab vaatajate ette sel kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide programmis.

See on unikaalne kultuurilooline dokument kahe väljapaistva naiskunstniku elust looduse keskel, nende partnerlusest ja ühe väikese saare kohavaimust.

„Vahel on nii, nagu lootusetu armastusega: kõik tundub olevat proportsioonist väljas. Mulle tundus näiteks, et see ärahellitatud ja halvasti koheldud saar on elav olend, kes põlgab meid või tunneb meile kaasa - vastavalt sellele, kuidas me ise käitusime või mis tujus saar parasjagu oli," kirjutab Tove Jansson Klovharu kohta raamatus „Haru - üks saar".

Jansson ja Pietilä suvitasid Porvoo lähistel asuvasse Pellinki saarestikku kuuluval Klovharul alates 1964. aastast, kui kirjaniku vend Lars ehitas sinna pisikese maja. Nad tulid saarele mais ja lahkusid septembris - nõnda kuni 1990. aastate alguseni. Hoone on säilitanud oma algupärase kuju ning sisustuse tänaseni ja suviti korraldatakse sinna ekskursioone.

Tove Janssoni ja Tuulikki Pietilä teoseid oli võimalik näha Kumu talvisel näitusel „Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis".

9. septembril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse kunstiteadlane Tiina Abel.

Film on soome keeles eestikeelsete subtiitritega. Sissepääs tasuta.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal" korraldavad Kumu ja PÖFF.