Viimati osales Eesti film - Sulev Keeduse „Mehetapja / Süütu / Vari" - põhivõistluskavas kolm aastat tagasi.

„Vee peal" on varateismelise poisi kasvamise lugu 1980ndate alguse sumbunud õhustikuga Eesti väikelinna tagahoovis. Tundliku loomuga Andrest kasvatavad vanavanemad. Tema ainsateks sõpradeks on vangis istunud Valter, lollipaberitega Kolla ja teised värvikad tegelased, kes elavad sama hoovi peal. Ainus koht, kuhu põgeneda „lapsepõlve lõpu" katsumuste eest, on järv - sinna saab end päevadeks õngitsema unustada.

„See ei ole film nõukogude aja loojangust, vaid inimeseks jäämise võimalustest ebatäiuslikus maailmas. Tragikoomilise, kohati julmavõitu pealispinna alla on peidetud meie kõigi soov mõistmise ja armastuse järele," ütleb Simm linateose saateks.

Filmi stsenaariumi on oma samanimelise autobiograafilise romaani põhjal kirjutanud Olavi Ruitlane. 2015. aastal ilmunud ja müügiedetabelite tippu kerkinud kirjandusteost on nimetatud ka uueks „Kevadeks". 2016. aastal valisid Eesti suurima raamatukaupluste keti Apollo külastajad selle parimaks kodumaiseks ilukirjandusteoseks.

Filmi peaosas on Rasmus Ermel, teistes osades Aurora Künnapas, Marko Matvere, Aarne Soro, Kalju Orro, Maria Klenskaja, Guido Kangur ja teised. Operaator on Manfred Vainokivi, kunstnik Eugen Tamberg ja produtsendid Marju Lepp ja Manfred Vainokivi. Filmi on tootnud stuudio Filmivabrik.

Eesti kinolevisse jõuab „Vee peal" järgmise aasta jaanuaris.

Tegu on 67-aastase Peeter Simmi 11. pika mängufilmiga. Eelmine, „Üksik saar", valmis 2012. aastal.

Pimedate Ööde filmifestival on juba välja kuulutanud üheksa põhivõistlusprogrammi linateost. Lisaks Peeter Simmi filmile leiab nende seast Ungari režissööri István Szabó filmi „Lõppsõna", Kasahstani režissööri Ädilhan Jeržanovi filmi „Ulbolsõn - üksi kõigi vastu", Vene režissööri Aleksandr Mindadze filmi „Parketil", Läti režissööri Laila Pakalnina filmi „Peegelpildis", Horvaatia režissööri Dalibor Matanići filmi „Koidik", Türgi režissööri Nisan Daği filmi „Veel üks hingetõmme", Portugali režissööri Leonardo António filmi „Sõna sõna vastu" ja Vene režissööri Anna Melikjani filmi „Kolmekesi".

Kogu põhivõistlusprogrammi avalikustab PÖFF 23. oktoobril. Piletite eelismüük algab päev varem.

Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 13.- 29. novembrini kombineeritud kujul - filme saab vaadata nii kinosaalis kui virtuaalselt.

Festivali esitlevad Elisa ja Nordic Hotel Forum.