Ülo Sooster. Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes" on Vene režissööri Lilija Vjugina põhjalik ülevaatefilm kunstnikust, kelle surmast möödub 25. oktoobril 50 aastat.

Selles võtab kunstniku poeg Tenno isa jälgedes ette rännaku ajas ja ruumis. Käiakse Eestis, kus kunstnik sündis, õppis ja on maetud, Kasahstanis, kus ta oli vangilaagris, Venemaal, kus ta töötas ja suri, ning Iisraelis, kus elab praegu tema pere. Soosterit meenutavad tema kaasaegsed, loomingut mõtestavad Eesti ja Vene kunstieksperdid. Kasutatud on haruldast arhiivimaterjali.

Soosteri mõju Eesti ja Vene kunstielule, nendevahelise kultuurisilla loomisele on võimatu ülehinnata. Ta tõi eesti kunsti sürrealismi. Moskvas elades sai temast vene avangardi teise laine tuntumaid esindajaid, nonkonformistliku kunsti üks liidreid.

Abikaasa Lidia Sooster meenutab oma raamatus „Minu Sooster" legendaarset avangardkunstnike näitust, mis leidis aset 1962. aastal Moskvas: „Hruštšov käis saali läbi, astus Ülo sinise maali juurde ja küsis: „Mis see on?" „Kuumaastik," vastas Ülo. „Kas sa oled seal siis käinud, tõbras?" Ülo vastas: „Ma kujutan seda sellisena ette." „Ma saadan su läände, formalist, ei, ei, ma saadan su minema, ei, ma saadan su vangilaagrisse!" märatses Hruštšov. Ja Ülo vastas: „Seal olen ma juba olnud."

21. oktoobril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidval seansil esitlevad filmi selle autor Lilija Vjugina ja produtsent Marianna Kaat. Filmi juhatab sisse Eha Komissarov.

Filmil on eesti-, vene- ja ingliskeelsed subtiitrid. Sissepääs tasuta.

23. oktoobrist on filmi võimalik vaadata ka Eesti väärtfilmikinodes.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal" korraldavad Kumu ja PÖFF.

.