„Teema on muutunud nõnda aktuaalseks, et sellest mitte välja teha pole enam võimalik,” ütles PÖFFi juht Tiina Lokk.

Keskkonnaagentuuri juhi Taimar Ala sõnul on see ajastu märk, et keskkonnafilmid on jõudnud festivali programmi. „Meid ei seo PÖFFiga mitte ainult hunt, kes on festivali vapiloom ja meie seiratav uluk, vaid seegi, et meie mõlema jaoks on oluline, et riigipiire mittetundvad mitmekihilised keskkonnateemad alates kliimast ja lõpetades elurikkuse või jäätmetega jõuaksid võimalikult suure hulga inimesteni,” ütles ta.

Kavas on viis dokumentaalfilmi. Michael Dwecki ja Gregory Kershaw filmis „Trühvlikütid” otsivad ekstsentrilised vanamehed Põhja-Itaalia mägedes valgeid trühvleid, mille eest makstakse maailmaturul hingehinda. Paraku mõjutavad nende maa all kasvavate haruldaste seente kasvukohti üha enam saaste, metsade raiumine, aga ka lihtsalt inimlik kasuahnus.

Tšehhi režissööri Martin Pávi filmis „Hundid tulevad!” naasevad võsavillemid kohta, kust nad 200 aastat tagasi välja tõrjuti. Loodusesõbrad ja keskkonnakaitsjad võtavad selle vastu vaimustusega, lambakasvatajad mitte. Väike ühiskond läheb lõhki.

Nõnda lähedale pole vaataja kõmulise kliimaaktivisti Greta Thunbergi maailmale veel pääsenud, kui Rootsi režissööri Nathan Grossmani filmis „Greta Thunbergi lugu”.

Saksa režissööri Jörg Adolphi filmis „Puude salapärane elu” levitab Saksa metsnik ja karismaatiline looduse populariseerija Peter Wohlleben puu-usku, süüvides metsa kui superorganismi saladustesse. Filmi aluseks on samanimeline, ka eesti keelde tõlgitud populaarne raamat.

Mark Baumer kõndis paljujalu läbi terve Ameerika Ühendriikide, et juhtida tähelepanu kliimaprobleemidele. „Paljajalu. Mark Baumeri lugu” on selle pika teekonna jäävdustus.

Viiest kolm – „Greta Thunbergi lugu”, „Hundid tulevad!” ja „Paljajalu. Mark Baumeri lugu” – on saadaval ka PÖFFi veebikinos.

Filmide avaseansse juhatavad sisse Keskkonnaagentuuri eksperdid: hundiuurija Marko Kübarsepp, geoökoloog Marko Vainu, zooloog Ragne Erimäe, keskkonnaanalüüsi ekspert Reet Ulm ja agentuuri asedirektor Peep Siim. Lisaks aitavad agentuuri ulukispetsialistid avada seansieelsete lühikeste videoklippide abil PÖFFi vapilooma hundi olemust.

Keskkonnaagentuur vastutab igapäevaselt riikliku keskkonnaseire korraldamise eest, annab prognoose ja hoiatusi keskkonna, sealhulgas ka ilmateenuse valdkonnas.

Pimedate Ööde filmifestival kestab kuni 29. novembrini.