"Tuganovi, Parsi ja Raamatu sotsiaalsed närvikava kõditavad ja unikaalses animatsiooni filmikeeles loodud teosed puudutasid ühiskonda toona ja on aktuaalsed ka tänapäeval," kirjutab programmi koostaja, Tuganovist ja Parsist vändatud dokfilmi "Aja meistrid" režissöör Mait Laas.

Operaator Kõpsu looja Heino Pars, kelle 95. juubelit tähistas Eesti Animatsiooni Liit möödunud oktoobris, on pannud Eestis aluse populaarteaduslikule animafilmile. Tema loomingust tulevad näitamisele "Nael I" (1972) ja "Jussikese seitse sõpra" (1967).

Rein Raamat, kes pälvis äsja Rahvusvahelise animatsiooni assotsiatsiooni (ASIFA) elutööauhinna, on äratanud oma filmides üles Arraku maalid. Linastusel näeb suurelt ekraanilt Raamatu filme "Põrgu" (1983), mis on sündinud Eduard Viiralti graafiliste lehtede ainetel, "Värvilind" (1974) ja "Lend" (1973).

Veebruaris möödus 100. aastat Elbert Tuganovi, Eesti esimese nukufilmi "Peetrikese unenägu" lavastaja sünniaastapäevast, kelle töödest on linastusele valitud "Peaaegu uskumatu lugu" (1962), "Aatomik ja jõmmid" (1970) ning "Inspiratsioon" (1975).

"Eesti animatsiooni Püha Kolmainsus" linastub laupäeval, 21. novembril kell 13.30 Tartus Elekriteatris ja kell 19.00 Tallinnas Artise kinos.

Rahvusvaheline lühifilmide ja animatsiooni festival PÖFF Shorts leiab aset 17.-25. novembrini.