Juliat Navalnajat nimetatakse sageli "dekabristi naiseks" või opositsiooni "esimeseks leediks". Hiljutised sündmused on tekitanud huvi Aleksei Navalnõi naise isiksuse vastu.

Elukäik

Julija Borissovna Navalnaja, sünninimega Julija Abrossimova lõpetas Plehhanovi-nimelise Venemaa Majandusakadeemia rahvusvaheliste majandussuhete teaduskonna ökonomisti kraadiga. Seejärel töötas ta pangas, kuid pärast abiellumist lahkus Navaljnaja tööpostilt.

Paar kohtus ühes Türgi kuurordis

1998. aasta maikuus tutvus ta Türgi kuurordis Aleksei Navalnõiga. Julia hämmastas Alekseid oma teadmistega poliitilistest ja majanduslikest küsimustes. Julia suutis kõiki föderaalministreid perekonnanime järgi nimetada. Moskvasse tulles jätkasid nad oma suhtlemist ning 2000. aastal nad abiellusid. Peres kasvavad tütar Darja (sündinud 2001) ja poeg Zahhar (sündinud 2008). Lapsed õpivad tavalises munitsipaalkoolis.

Julija astus samasse parteisse, mis Navalnõi (sotsiaalliberaalne erakond Jabloko). 2011. aasta mais lahkus Julia parteist (Aleksei oli Jablokost välja astunud varem – 2007. aastal). Navalnõi naine ei püüa oma poliitilist karjääri üles ehitada, ta ei pea end meediainimeseks. Juliale piisab sellest, kui ta saab oma mehele pakkuda moraalset tuge ning olla alati lähedal. Ta on valmis minema oma abikaasaga läbi nii tulest kui veest.

Aus ema

Laste kasvatamisel peab Julia kinni lihtsast reeglist: "Ära varja nende eest midagi!" ütles ta. Juba väiksest peale rääkis naine lastele avalikult, millega isa tegeleb. Kui tema tütar Darja oli viieaastane, siis küsimusele - "Millega su isa tegeleb?" vastas tüdruk, et tema isa võitleb kelmidega.

2018. aasta Venemaa presidendivalimiste eel

2016. aasta detsembris teatas Aleksei Navalnõi oma kavatsusest kandideerida 2018. aasta Venemaa presidendivalimistel Venemaa Föderatsiooni presidendiks. Venemaa Föderatsiooni Keskvalimiskomisjon otsustas jätta Aleksei Navalnõi kandidatuuri registreerimata, viidates sellele, et seadus ei võimalda kandideerida isikutel, kellel on kehtiv kohtulik karistus.

Kuuldused, et Julija Navalnaja hakkab mehe asemel presidendikandidaadiks, tekkisid 2017. aasta juunis. Internetis ilmusid sellekohased artiklid, raadiojaam Ehho Moskvõ korraldas oma kuulajaskonnas küsitluse "Kas teate nimetada veelgi väärikamat presidendikandidaati kui Julija Navalnaja?" Juunis kirjutas tuntud blogija Ilja Varlamov samal teemal: "Miks ka mitte? Julija on ilus, räägib ladusalt, kogu aeg asub mehe kõrval – nii kohtudes kui ka miitingutel. Keskvalimiskomisjon võib Navalnõi jätta registreerimata.

Aleksei Navalnõi mürgitamine

Julia Navaljnaja kavatses oma abikaasaga lennujaamas kokku saada. Kira Jarmõš, kes on Aleksei pressisekretär helistas Juliale 20. augustil kell 6.20 ning ütles, et Aleksei mürgitati ja lennuk tegi hädamaandumise Omskis. Lennuki ootamine oli Julia sõnul kõige keerulisem, välja arvatud hetk, mil ta juba nägi oma meest haiglas. Naine elas oma mehele väga kaasa ning informeeris inimesi Aleksei seisundist sotsiaalmeedia vahendusel.

Naasmine kodumaale

17. jaanuaril 2021 jaanuaril kodumaale naasnud Navalnõi peeti kinni 40 minutit pärast Moskvasse saabumist. "Ma tunnen end täiesti normaalselt," lausus Navalnõi lennujaamas ajakirjanikele enne kinnipidamist. "Ma tean, et minu poolel pole mitte ainult tõde, vaid ka õigus. Ma ei karda midagi."

Tema abikaasa Julija kordas neid sõnu hiljem lennujaamast lahkudes. "Peamine, mida Aleksei täna ütles, oli see, et ta ei karda. Mina samuti ei karda. Ja ma kutsun ka teid üles mitte kartma. Suur tänu toetuse eest," lausus Navalnaja.

Vene prokuratuur palus kohtul eile Moskvasse saabunud opositsionäär Aleksei Navalnõi 30 päevaks vahi alla võtta.

"Ljoša, kui sind suvel mürgitati, kirjutasin sulle, et me saame kõigega hakkama, nüüd saame ka. Kõik saab korda!" kirjutas Navaljaja oma postituse pealkirjas.