Maakohtus võitnud Vanemõe liikmeid Veljo Vingissari, Jüri Roosat ja Freddy Tomingat esindanud advokaadibüroo TGS Baltic advokaadi Silvia Urgase sõnul on tegu olulise küsimusega Eesti muusikatööstusele. „Sisuliselt leidis maakohus, et sõpruskonnas tekkinud punkbändi ühel liikmel ei ole teistest suuremaid õiguseid ansambli nimele.“

Lisaks leidis maakohus, et arvestades ansambli aktiivset tegutsemist kaheksakümnendatel, on sõnamärk Vanemõde üldtuntud kaubamärgiks. Maakohtu järeldus annab mõtteainest ka mitmetele teistele Eesti tuntud muusikakollektiividele, kelle ansamblinimed võivad kohtu tõlgenduse kohaselt olla kaitstud üldtuntud kaubamärgina. Samas leidis maakohus, et õigus kollektiivi nimele ei kuulu vaid ühele ansambliliikmele, eriti arvestades, et Vanemõde oli sõpruskonnas sündinud punkbänd. Seega kuuluvad Vanemõe liikmetele võrdsed õigused.

Paari aasta eest asus Andrus Kerstenbeck Vanemõe nime all esinema ilma ühegi Vanemõe liikmeta. Selline koosseis kummastas ka kontserdipublikut. Näiteks Postimehes 27.02.2017 ilmunud arvustuses leidis Rasmus Rammo, et „tegelikkuses seisab laval lihtsalt üks tribuutbänd, mis kannab võõra koosseisu nime.“ Maakohus leidis, et hageja üksinda ei saa moodustada bändi Vanemõde. Kohtu hinnangul eksitab see muusikakuulajaid ja avalikkust, kui hageja teeb üksi bändi Vanemõde kõrvaliste isikutega, jättes kõrvale teised bändi Vanemõde asutajad ja hilisemad liikmed.

Kokkuvõtlikult leidis Harju Maakohus, et Andrus Kerstenbeckil ei ole õigust takistada Vanemõe liikmeid Veljo Vingissari, Jüri Roosat ja Freddy Tomingat registreerimast Vanemõe kujutismärki. Sealjuures on Vanemõe ikoonilise logo kujunduse autoriks just Veljo Vingissar, mitte Andrus Kerstenbeck. Maakohtu otsus ei ole veel jõustunud.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid