"Ma ei saa... ma praegu ei saa..." ütles Kilgase endine elukaaslane Katrin Karisma kurvalt telefonis Kroonika palvele armastatud näitlejat meenutada. Rohkem ei soovinud naine hetkel sellel teemal peatuda.

Näitleja Katrin Karisma meenutas Õhtulehele, et suurepärane oskus seltskonda koos hoida oligi just see, millega Kilgas ta ära võlus. "Tõnu võis valetada, nii et suu suitses, aga see kõik oli nii lahedalt ja hoogsalt esitatud, et kellegi jaoks ei olnud oluline, kas jutul ka tõepõhja all oli."

Tütar Piret Krumm kujutleb isa eelkõige romantiku ja unistajana. "Lihtne madrusesärk seljas, nägu päikesest põlend, kitarre kaelas ja suu kõva häälega laulmas laule armastusest, merest ja sellest, mis kodu maha jäi," kirjeldab Krumm.

Tõnu Kilgas sündis 13. augustil 1954 Tartus. Tema ema Ellen Kaarma ja isa Lembit Mägedi olid Vanemuise teatri näitlejad. Kilgas on öelnud, et ta oli väiksest peale kogu aeg teatri juures.

Kilgas lõpetas 1977. aastal laulu ja koorijuhtimise alal Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli. Ta töötas aastatel 1976–1984 teatris Vanemuine.

"Tahtsin minna pärast muusikakooli lõpetamist edasi Tallinna Panso teatrikooli, aga mind suunati Vanemuisesse, pidin seal kindla aja ära olema."

Aastatel 1984–2001 töötas Kilgas Estonias. "Eri Klas ja Arne Mikk olid kuulnud, et Tartus on päris andekas poiss, prooviks teda Estonias. Tulin Jüri Krjukovi dublandina tegema "Savoy balli". Krjukov oli seda etendust juba viis aastat teinud ja ühel hetkel ütles, et mängigu ma edasi, tema enam ei jõua," meenutas ta usutluses Postimehele 2012. aastal.

Hiljem töötas Kilgas Vanalinnastuudios ning jätkas laulmist ja näitlemist vabakutselisena.

Rohkete opereti-, ooperi- ja draamarollide kõrval esines ta ka raadios ja televisioonis.

Ta on mänginud muu hulgas filmides "Stereo", "Inimene, keda polnud", "Rahu tänav", "Need vanad armastuskirjad". Eesti Televisiooni menusarjas "Õnne 13" mängis ta Harri Ahvenat aastast 1993. Aastatel 1970–1974 oli Tõnu Kilgas ansambli Fix solist ning oli kauaaegne Viru Varietee solist.

2020. aasta hilissügisel avaldas Tõnu Kilgas, et on haigestunud vähki.

Jaga
Kommentaarid