"Täna oleks Revo saanud 45 aastaseks. Pane möllu seal, kus oled, nagu alati panid," kirjutas Genka ehk Henry Kõrvits Facebooki, vahetades enda profiilipildi tema oma vastu.

Revo Jõgisalu sai haigusest teada 2010. aastal. Kasvaja sai alguse täiesti tavalisest sünnimärgist, mis oli Revo kehal olnud juba lapsepõlvest saadik. 2007. aastal otsustas Revo, et laseb sünnimärgi eemaldada. "Kuna tegelesin sukeldumisega, siis kalipso selgatõmbamisel see häiris," rääkis Revo 2010. aasta jaanuaris Delfile, miks ta üldse arsti juurde pöördus.

Perearst suunas mehe edasi nahaarstile, kes sünnimärgi laseriga eemaldas. Hiljem mõistis Revo, et juba siis oleks pidanud tegema täpsema uuringu.

Mõnda aega oli kõik korras, kuid siis hakkas sünnimärk tagasi tekkima. Kuna valu ega muidu ebamugavusi sünnimärgiga ei kaasnenud, ei pööranud mees tagasi tulnud märgile ka erilist tähelepanu. 2009. aasta sügisel otsustas Revo elukaaslane aga, et nüüd aitab ning pani ise Hiiu onkoloogiahaiglasse arstile aja kirja. Siis enam nalja ei olnud – arst vaatas sünnimärgile peale ja saatis Revo kohe edasistele uuringutele.

Revo 2010. aasta alguses.

"Võeti skalpelliga proove ja saadi kohe aru, et asi on tõsine," kirjeldas Revo sünnimärki, mis selleks ajaks oli juba värvi muutnud. Sellegipoolest jäi Revo rahulikuks ja arvas, et mis siis ikka, tuleb väike lõikus ja kõik saab jälle korda.

Analüüsidest selgus aga, et tegemist on melanoomi ehk halvaloomulise kasvajaga, mis oli sünnimärgist levinud edasi lümfisõlmedesse. "Siis oli paanika!" rääkis mees oma emotsioonidest, kui teada sai, et tema tervisega on päris kehvasti.

Revo suri samal aastal, 30. augustil. Ta oli 35-aastane.

Mälestusfestival

Sel suvel möödub 10 aastat, kui räppar Revo Jõgisalu jäi alla nahavähile ja lahkus meie seast. 11. juulil korraldavad sõbrad Revo mälestuseks heategevusfestivali FOREVO 2021, mille piletitulu läheb vähihaigete laste ja nende vanemate toetuseks.

30. augustil 2011 lahkus meie hulgast ansamblitest Toe Tag ja A-rühm tuntud muusik Revo Jõgisalu. Revo kaotas võitluse kõige raskemale nahavähivormile- melanoomile. Tema mälestuseks ja melanoomi teavitustööks loodud fond nimega FOREVO MTÜ on regulaarselt korraldanud kontserte, millega kogutud raha annetatakse heategevuseks. Sel aastal toetatakse Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liitu ja Pardiralli ettevõtmist.

Revo mälestusfestival toimub 11. juulil algusega kell 13.00 Tallinna populaarses kohtumispaigas Laev, aadressil Sadama 25a. Lavale astuvad Genka/Paul Oja, Tommyboy, Tarvo Volm bänd, Gram-of-Fun, Dead Furies, Hvnta, ja Redel.

Genka, Revo hea sõber, bändikaaslane ja festivali üks korraldaja ütles, et muusikal on üle maailma jõud panna asju õiges suunas liikuma: „Öelda nii, et mõte jõuab päriselt kohale. Samas saab näidata, et ma hoolin ja toetan. Nii tegi Revo muusikuna läbi oma loomingu ja meie sõpradena jätkame seda.“

Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu juht Kaili Semm ütles, et Revo mälestuskontserdist saadav toetus aitab neid lapsi ja nende vanemaid, kel on käsil elu kõige raskem võitlus. „Revo lugu puudutas väga paljusid inimesi ja tõstis teadlikkust nahavähist. Tema mälestus aitab täna lapsi ning nende lähedasi, kes võitlevad selle eest, et neil oleks homne. Oleme südamest liigutatud, et Genka ja kogu festivalimeeskond meie liidu ning väikeste kangelaste peale mõtles,“ ütles Semm.

FOREVO 2021 heategevusfestivali pilet maksab 10€ ning selle saab osta koha pealt. Kes ei saa festivalile tulla, aga soovib panustada, siis on võimalik teha ülekanne Revo fondi MTÜ Forevo LHV a/a EE607700771000784105.